Ťažba uhlia bude čoskoro minulosťou. Ciele klimatického samitu podporila aj TV Markíza

Zelenou farbou vysvietená TV Markíza na podporu klimatického summitu.
Zdroj: TVNOVINY.sk

Kým mnohé krajiny hľadajú spôsob, ako uhlie poslať do histórie, najväčší spotrebiteľ uhlia, Čína, robí presný opak.

Ťažba uhlia bude čoskoro minulosťou, treba však dodať, že rozhodne nie všade. Zatiaľ čo 40 krajín sa v Glasgowe zaviazalo, že ho prestanú používať na výrobu elektrickej energie, najväčší hráči zostali ticho. Austrália, India, Čína a Spojené štáty sa nateraz uhlia odmietajú vzdať.

Napriek tomu, že odklon od uhlia sa spomína už roky, pravda je taká, že 37 percent elektrickej energie sa vo svete v súčasnosti vyrába práve spaľovaním uhlia.

Kým mnohé krajiny hľadajú spôsob, ako uhlie poslať do histórie, najväčší spotrebiteľ uhlia, Čína, robí presný opak. Buduje hneď niekoľko nových uhoľných elektrární.

Zdroj: TVNOVINY.sk

Hoci to na prvý pohľad môže vyzerať tak, že postupné vyradenie uhlia plánujú len malé krajiny, nie je to tak. K dohode sa pripojili aj veľkí znečisťovatelia, Poľsko, Vietnam a Čile, aj keď pre nich to bude beh na dlhé trate.

Zatiaľ čo Slovensko prestane používať uhlie na výrobu elektriny už o dva roky, naši susedia Poliaci to chcú urobiť do roku 2040.

Experti na životné prostredie, ktorí samit o klíme v Glasgowe podrobne sledujú, tvrdia, že ak krajiny dodržia záväzky, ku ktorým sa aktuálne zaviazali, tak sa globálna priemerná teplota v porovnaní s hodnotami spred priemyselnej revolúcie zvýši o niečo vyše jeden a pol stupňa Celzia.

Zatiaľ čo mnohí lídri sa na rokovania symbolicky obliekli do zelených šiat, aktivisti, ktorí v Glasgowe vytrvalo protestujú, takzvaným zeleným sľubom neveria.

Ciele klimatického samitu tento týždeň symbolicky podporila aj naša televízia, ktorá sa sfarbila do zelena.

Viac v reportáži Alžbety Garaiovej Maťašovskej.


BRATISLAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Summit

Dôležité udalosti