Český prezident Zeman sa zotavuje, ale jeho zdravotný stav mu bráni naplno pracovať

Na snímke český prezident Miloš Zeman víta nemeckého prezidenta Franka-Waltera Steinmeiera.
Zdroj: TASR/AP/Petr David Josek

Prezident je v pražskej Ústrednej vojenskej nemocnici hospitalizovaný od 10. októbra.

Český prezident Miloš Zeman je hospitalizovaný v súvislosti s chronickým ochorením, ktoré viedlo k celkovému zhoršeniu jeho stavu a nemôže sa tak naplno venovať svojim povinnostiam. Uviedol to v piatok Tomáš Zima, vedúci lekárskeho konzília, ktoré skúmalo Zemanov stav. Informoval o tom spravodajský server Novinky.cz.

Zemana vo štvrtok presunuli z jednotky intenzívnej starostlivosti na bežné lôžko.

„Prezidentov stav si naďalej vyžaduje nemocničnú starostlivosť a v tejto chvíli mu neumožňuje naplno sa venovať pracovným povinnostiam," povedal Zima.

„Charakter aj prejavy základného ochorenia sú určite veľmi závažné a upresňovanie prognózy bude závisieť od vývoja ochorenia, ktoré je samo ťažko liečebne ovplyvniteľné," uviedol ďalej Zima.

Členovia konzília prezidenta v piatok osobne vyšetrili a oboznámili sa tiež s jeho zdravotnou dokumentáciou od začiatku minulého týždňa. Zhodli sa, že prezident v pražskej Ústrednej vojenskej nemocnici, kde je od 10. októbra, dostáva špičkovú zdravotnú starostlivosť.

Zeman dlhodobo trpí neuropatiou dolných končatín a cukrovkou. V piatok sa telefonicky spojil s úradujúcim premiérom Andrejom Babišom a poskytol tiež rozhovor rádiu Frekvence 1. Informoval v ňom, že plánuje vymenovať za nového premiéra Petra Fialu, lídra víťaznej koalície Spolu. S Fialom sa má spojiť prostredníctvom videokonferencie v sobotu.

Prezident je v dobrej kondícii

Hospitalizovaný český prezident Miloš Zeman je v dobrej kondícii i nálade a po plánovaných rozhovoroch s premiérom Andrejom Babišom a kandidátom na nového premiéra Petrom Fialom chce hovoriť aj s lídrami ďalších strán z Poslaneckej snemovne parlamentu ČR. V rozhovore pre spravodajský server iROUHLAS.cz to povedal vedúci prezidentskej kancelárie Vratislav Mynář.

Prezident podľa Mynářa z nemocnice pracuje po celý čas a intenzita práce sa zvýšila po tom, ako Zemana preložili z jednotky intenzívnej starostlivosti na rehabilitačné oddelenie pražskej Ústrednej vojenskej nemocnice (ÚVN).

Mynář podľa svojich slov s prezidentom naposledy hovoril vo štvrtok predtým, ako ho preložili na rehabilitačné oddelenie.

„Pán prezident mal dobrú náladu, žartoval a tešil sa na to, že už bude na štandardnej izbe," povedal hradný kancelár.

„Pán prezident dodrží slovo o tom, čo hovoril pred voľbami," povedal Mynář. To znamená, že Zeman chce okrem Babiša a Fialu hovoriť aj s predsedami ďalších strán, ktoré uspeli v októbrových parlamentných voľbách a dostali sa do Poslaneckej snemovne.

Prezident podľa Mynářa sleduje vývoj situácie v krajine každý deň a o voľbách má kompletný a ucelený obraz.

PRAHA/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Miloš zeman

Dôležité udalosti