Na poľsko-bieloruskej hranici eskaluje napätie: Stovky migrantov sa snažia dostať do krajiny

Na poľsko-bieloruskej hranici eskaluje napätie
Na poľsko-bieloruskej hranici eskaluje napätie Zdroj: Profimedia

Poľsko obviňuje vládu prezidenta Alexandra Lukašenka, že priváža migrantov a potom ich prevádza cez hranicu do EÚ.

Na hraničnom poľsko-bieloruskom priechode medzi mestami Kužnica a Bruzgi eskaluje napätie. Zhromaždili sa tu stovky migrantov a snažia sa dostať do Poľska. Na záberoch agentúry Reuters je vidieť, že na niektorých miestach prestrihávajú ostnatý plot a na poľských policajtov hádžu dymovnice.

Poľsko obviňuje vládu bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka, že priváža migrantov z Blízkeho východu a Afriky a potom ich prevádza cez hranicu do EÚ v snahe destabilizovať Úniu v rámci odvety za sankcie, ktoré Brusel uvalil na Minsk. Poliaci museli zvýšiť bezpečnosť na svojej strane, no napätie sa zvyšuje.


Podľa poľských médií sa na hranici zhromaždili najmä Kurdi (aj ženy s deťmi) zo severného Iraku, ktorých k hraniciam previezli z Minska v uplynulých 24 hodinách. Z videozáznamov vyplýva, že imigrantov sprevádzajú a koordinujú vojaci a dôstojníci bieloruskej pohraničnej stráže informuje Onet.pl.

Hovorkyňa poľskej pohraničnej stráže Ewelina Szczepanská uviedla, že na hraniciach Poľska s Bieloruskom boli vyslané posily pohraničnej stráže, polície a armády. Poľský minister obrany Mariusz Blaszczak na Twitteri oznámil, že na hraniciach je v službe viac ako 12 000 vojakov. Dodal, že spolu s ostatnými zložkami „sme pripravení brániť poľskú hranicu".

Poľsko je od leta pod čoraz väčším náporom migrantov z Blízkeho východu a Afriky, ktorí sa snažia dostať do EÚ. Poľsko tieto pokusy blokuje alebo tých, ktorí cez hranicu prechádzajú, posiela späť do Bieloruska.

VARŠAVA/TVnoviny/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Hranica

Dôležité udalosti