Poľsko uzatvorilo hranicu. Bieloruská migračná kríza ohrozuje bezpečnosť v celej EÚ

Migranti na hranici Poľska a Bieloruska
Migranti na hranici Poľska a Bieloruska Zdroj: TASR/AP

Litva už rozhodla o vyhlásení výnimočného stavu na hranici s Bieloruskom.

Poľský premiér Mateusz Morawiecki v utorok vyhlásil, že bezprecedentný nápor migrantov nelegálne prekračujúcich hranice s Bieloruskom ohrozuje bezpečnosť celej Európskej únie. Informovala o tom agentúra AFP.

„Uzavretie poľských hraníc je v našom štátnom záujme. Ale dnes ide o stabilitu a bezpečnosť celej EÚ," napísal Morawiecki na Twitteri. „Tento hybridný útok režimu Alexandra Lukašenka sa zameriava na nás všetkých. Nedáme sa zastrašiť a spoločne s našimi partnermi v NATO a EÚ budeme brániť mier v Európe," zdôraznil.

Bieloruské ministerstvo obrany v utorok odmietlo obvinenia Varšavy, ktorá tvrdí, že Minsk koordinuje vlnu migrantov snažiacich sa dostať do Poľska. „Bieloruské ministerstvo obrany považuje obvinenia poľskej strany za nepodložené a neodôvodnené," uviedli jeho predstavitelia vo vyhlásení. Minsk obvinil Varšavu z úmyselnej eskalácie napätia.

Pre napätú situáciu na poľsko-bieloruských hraniciach uzavreli v utorok ráno od 07.00 h hraničný priechod Kužnica, potvrdila hovorkyňa poľskej pohraničnej stráže. Cestujúcich Poľsko vyzvalo, aby použili priechody Terespol a Bobrowniki. V pondelok poľské úrady informovali, že na bieloruskej strane v blízkosti obce Kužnica sa skupiny stoviek migrantov neúspešne pokúšali prekročiť hranice chránené ostnatým drôtom.

Zdroj: TASR/AP

Poľsko, Litva a Lotyšsko i Európska únia ako celok obviňujú vládu bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka, že priváža migrantov z Blízkeho východu a Afriky a potom ich prevádza cez hranice do EÚ v snahe destabilizovať euroblok ako odvetu za sankcie, ktoré Brusel uvalil na Minsk. Lukašenko tieto obvinenia odmieta. V pohraničných regiónoch hlásili už viacero prípadov úmrtí migrantov.

NATO v pondelok vládu v Minsku obvinilo z využívania migrantov na politické účely a Európska únia vyzvala na nové sankcie voči Bielorusku.

Litva rozhodla o vyhlásení výnimočného stavu na hraniciach s Bieloruskom

Litovská vláda v utorok rozhodla o vyhlásení výnimočného stavu v oblastiach pri hraniciach s Bieloruskom. Informoval o tom litovský verejnoprávny rozhlas a televízia (LRT) s tým, že takéto opatrenie ešte musí odobriť parlament.

„Rozhodnutie bolo prijaté vzhľadom na vyhrotenú situáciu v pohraničnej oblasti, predkladáme ho na schválenie parlamentu," uviedla po utorňajšom zasadnutí vládneho kabinetu premiérka Ingrida Šimonyté.

K takémuto kroku pristúpila vláda tejto pobaltskej krajiny v dôsledku náporu ilegálnych migrantov, ktorí na hranice prichádzajú z Bieloruska a prechodom cez ne sa snažia dostať do EÚ.

Litva nedávno začala ako prvá stavať aj úseky 3,4 metra vysokého oceľového plota zakončeného 0,6-metrovým žiletkovým drôtom. Na stavbu 500-kilometrového oceľového plota, ktorý má byť hotový do septembra 2022, vyčlenila 152 miliónov eur.


VARŠAVA/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Hranica

Dôležité udalosti