Bielorusi stále púšťajú migrantov k hranici s EÚ. Poliaci sa ich snažia zadržať, žiadajú však pomoc

Migranti na hraniciach s Poľskom.
Zdroj: Reprofoto: tvnoviny.sk

Poľský premiér hovorí o hybridnej vojne.

Napätie na poľskej hranici prerastá do celoeurópskej krízy. Bielorusi umožňujú stále novým a novým migrantom dostať sa k spoločnej hranici s Európskou úniou.

Ich jediným cieľom je vkročiť na územie únie a dostať sa do Nemecka. Poliaci sa ich snažia zadržať, žiadajú však pomoc.

Davy migrantov, prevažne Kurdov, neustále prichádzajú na poľsko-bieloruskú hranicu. Novinár Halgord Omar je s nimi neustále v kontakte. Hovorí, že Kurdi za jednu cestu pred brány Európskej únie platia od tisíc do 2000 eur.

„Nastúpia do lietadiel v Iraku, priletia do Minska a idú priamo na hranicu. Bielorusi im poskytujú desaťdňové víza,“ hovorí Omar.

Tam sa ocitajú v pasci, keďže poľské bezpečnostné sily im bránia v ceste ďalej. Migranti nemajú vodu ani jedlo, mnohí ani nevedeli, že noci sú tam také chladné.

Pustiť ich nechcú ani Poliaci a naspäť ich nechcú ani bieloruskí vojaci. Halgord hovorí, že rodiny s deťmi v takýchto podmienkach dlho nevydržia.

Podobnej situácii čelia aj Litva a Lotyšsko, vývoj na hranici však pozorne sleduje celá Európa. Litva tam vyhlásila výnimočný stav, aj ona stavia ostnaté ploty za milióny eur.

Poľský premiér hovorí o hybridnej vojne, za vinníka označil režim bieloruského prezidenta Aleksandra Lukašenka. Akciu podľa neho aj naplánoval.

K hranici prišiel aj sám Lukašenko, obvinenia odmieta a hovorí, že vojnu nechce. O vážnosti situácie hovorí aj to, že poľský prezident výrazne skrátil cestu na Slovensko.

Situáciu však pozorne sledujú a nevylučujú, že pomoc budú potrebovať. V takom prípade by sa obrátili na pomoc Severoatlantickej aliancie (NATO) aj Európskej únie.

Viac v reportáži Braňa Tomagu.


BRATISLAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Poľsko

Dôležité udalosti