Poľsko zadržalo 50 migrantov. Bielorusko tvrdí, že niektorých zbili

Zranený migrant na poľsko-bieloruskej hranici.
Zdroj: repro foto Reuters

Komisárka OSN žiada vlády, aby riešili túto krízu.

Poľská polícia v stredu uviedla, že zadržala za posledných 24 hodín vyše 50 migrantov, ktorí prekročili štátne hranice z Bieloruska.

Ako píše agentúra AFP, táto správa prichádza bezprostredne po tom, čo Minsk obvinil poľské bezpečnostné zložky zo surového zbitia viacerých migrantov, ktorí sa pokúšali dostať z Bieloruska do Poľska, a tým pádom do EÚ.

Prečítajte si aj: Veľká vzbura migrantov len päť hodín cesty od Slovenska: Máme sa čoho obávať?

"Za posledných 24 hodín zadržala polícia v blízkosti (obce) Bialowieža vyše päť desiatok ľudí, ktorí ilegálne prekročili hranice," povedal pre AFP hovorca krajského policajného oddelenia v Podleskom vojvodstve Tomasz Krupa s tým, že išlo o dve samostatné skupiny migrantov. Niekoľkým osobám sa podarilo ujsť.

Morawiecki: Bielorusko na našich hraniciach pácha "štátny terorizmus"

Poľský premiér Mateusz Morawiecki obvinil v stredu Bielorusko z páchania "štátneho terorizmu" v súvislosti s bezprecedentnou migračnou krízou na bielorusko-poľských hraniciach, informovala v stredu agentúra AFP.

"To, čomu tu čelíme – musíme sa vyjadriť jasne –, je prejavom štátneho terorizmu," povedal Morawiecki novinárom vo Varšave na spoločnej tlačovej konferencii s predsedom Európskej rady Charlesom Michelom.

Súčasná situácia je podľa predsedu poľskej vlády "tichou pomstou" bieloruského vodcu Alexandra Lukašenka za to, že Varšava vyjadrila podporu odporcom jeho režimu.
Michel zopakoval, že Bielorusko podľa neho zosnovalo "brutálny hybridný útok" proti Európskej únii tým, že posiela migrantov na jej hranice.

Predseda Európskej rady ďalej avizoval možné uvalenie "ďalších sankcií" voči Minsku – s tým, že členské štáty Únie budú o tejto možnosti rokovať v pondelok.

"Musíme preukázať silnú jednotu, aby sme mali (dostatočný) vplyv a zastavili to, čo sa momentálne deje, pretože to nie je akceptovateľné," dodal Michel.

Zdroj: Leonid Shcheglov/BelTA via AP

Vysoká komisárka OSN pre ľudské práva Michelle Bacheletová označila migračnú krízu za "neúnosnú". Uviedla, že žiadatelia o azyl by už nemali stráviť ďalšiu noc uviaznutí v okolí hraníc. Informovala o tom agentúra AFP.

"Som zdesená, že veľké množstvo migrantov a utečencov je naďalej na bielorusko-poľských hraniciach ponechaných v zúfalej situácii pri teplotách skoro pod nulou," uviedla Bacheletová vo vyhlásení.

"Vyzývam zainteresované štáty, aby okamžite podnikli kroky na deeskaláciu a vyriešenie tejto neúnosnej situácie v súlade so záväzkami z hľadiska medzinárodného práva v oblasti ľudských práv a utečeneckého práva," dodala.

Poľsko odmieta prijať migrantov

Západné krajiny už mesiace obviňujú bieloruský režim, že ako odvetu za uvalené sankcie posiela migrantov cez poľské hranice do EÚ.

Poľsko však týchto migrantov odmieta prijať a výsledkom je, že v okolí hraníc uviazli v mrazivých teplotách stovky zúfalých ľudí, ktorí sú obkolesení ozbrojenými zložkami oboch krajín.

Bieloruská pohraničná stráž v stredajšom vyhlásení tvrdí, že poľské bezpečnostné zložky zbili štyroch Kurdov, ktorí sa pokúšali prekročiť poľsko-bieloruské hranice. Zverejnili tiež fotku štyroch mužov so zakrvaveným oblečením, pričom jeden mal na rukách rezné rany.

"Súdiac podľa početných zranení na telách migrantov, poľské bezpečnostné sily s nimi zle zaobchádzali a za použitia sily ich vytlačili za ostnatý plot na hraniciach s Bieloruskom," uvádza sa vo vyhlásení bieloruskej strany.

Zdroj: TASR/Leonid Shcheglov/BelTA via AP

Dvom veľkým skupinám migrantov sa zrejme podarilo prejsť cez hranicu z Bieloruska do Poľska. Informovala v noci na stredu agentúra DPA. Agentúra PAP spresnila, že niekoľko desiatok ľudí poškodilo pohraničné ploty pri obciach Krynki a Bialowieža a prekročilo hranice.

V utorok neskoro večer o tom informovala rozhlasová stanica Radio Polskie Bialystok, ktorá sa odvolala na hovorkyňu pohraničnej stráže. Tá uviedla, že v oboch prípadoch boli ploty a zábrany násilne strhnuté.


Niektorí sa vrátili do vlasti, iní ušli

Časť migrantov už vrátili späť do Bieloruska, iným sa podarilo utiecť a poľské zložky po nich pátrajú, spresnila hovorkyňa. V tábore pre prisťahovalcov pri Kužnici je situácia pokojnejšia, informoval rozhlas z Bialystoku. Na bieloruskej strane je podľa tohto zdroja "najmenej niekoľko stoviek ľudí". Podľa poľských služieb "dnes imigranti dostali jedlo od Bielorusov. Majú aj stany, spacie vaky a večer si zakladajú ohne, aby boli v teple. Neustále ich sledujú aj bieloruské (bezpečnostné) služby".

Migračná kríza na hraniciach Bieloruska s Lotyšskom, Litvou a Poľskom sa v pondelok 8. novembra prudko vyostrila. Niekoľko tisíc ľudí prišlo z bieloruskej strany k poľským hraniciam a odmietajú opustiť pohraničné pásmo. Niektorí z nich sa pokúsili dostať do Poľska zvalením alebo prestrihnutím plotu z ostnatého drôtu.

Členské štáty EÚ obviňujú Minsk zo zámernej eskalácie krízy a žiadajú uvalenie sankcií. Bieloruský prezident Alexandr Lukašenko zasa tvrdí, že za túto situáciu si môžu samotné západné krajiny, lebo v dôsledku ich konaniu ľudia utekajú zo svojej vlasti pred vojnou.

VARŠAVA/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Poľsko

Dôležité udalosti