Váľajú sa vám v peňaženke britské mince? Ak je medzi nimi takáto, môžete si slušne zarobiť

Ilustračná snímka.
Zdroj: Shutterstock.com/New Anawach

Minca je stále v obehu, hoci sa nevie, o koľko kusov ide.

Boli ste na dovolenke vo Veľkej Británii a v peňaženke vám zostalo pár libier? S trochou šťastia tak môžete patriť medzi ľudí, ku ktorým sa dostala vzácna dvojlibrovka z roku 2014 s chybnou razbou.

Tento exemplár sa predáva aj za viac ako stonásobok svojej nominálnej hodnoty. Nedávno sa dokonca jedna minca v aukcii vydražila za 1200 libier (v prepočte 1405 eur).

Dvojlibrových mincí, na ktorých je vyobrazený britský vojvodca lord Horatio Kitchener, a ktoré britská mincovňa vydala v roku 2014 pri príležitosti stého výročia 1. svetovej vojny, existuje takmer šesť miliónov.

Kým hodnota väčšiny z nich činí dve libry (kolo 2,3 eura), sú medzi nimi aj vzácne kúsky, ktoré vznikli chybou razby.

Mnoho predmetov sa chybou pri výrobe stáva bezcennými, u mincí a bankoviek je to práve naopak. Podľa The Mirror ohľadom spomenutej aukcie zrejme šlo o mimoriadnou situáciu, pretože väčšina týchto mincí sa predáva za ďaleko nižšiu cenu.

Pri výbornom stave si však môžete prísť na poriadny balík. Britská organizácia Coin Hunter dvojlibrovku z roku 2014 s chybnou razbou ocenila na 500 libier (cca 586 eur). Za túto cenu totiž bola predaná v aukcii v marci 2020.

Minca je stále v obehu, hoci sa nevie, o koľko kusov ide. Dá sa však veľmi ľahko rozoznať. Na zadnej strane, kde je vyobrazená kráľovná Alžbeta, by minca mala mať vyrazený nápis, ktorého súčasťou je aj jej hodnota, teda „two pounds“.

Pokiaľ tam tieto dve slová chýbajú, ide o chybnú razbu a dvojlibrovka patrí medzi vzácne. Rozdiel je značný na obrázku nižšie, kedy horná minca je bez chyby, kým spodná má chybnú razbu.

Error £2: 2014 First World War Centenary Check your coins, an article is about the be published by The Sun - if you...

Uverejnil používateľ Coin Hunter Streda 18. augusta 2021

Zdroj: FacebookúCoin Hunter

LONDÝN/tvnoviny.sk

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Veľká Británia

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.