Muža, ktorý pri útoku na Kapitol napadol policajta, odsúdili na vyše tri roky

Scott Fairlamb svoju vinu priznal.
Zdroj: File TASR/AP Photo/Jon Elswick

Scott Fairlamb svoju vinu priznal a ospravedlnil sa.

Americký súd poslal v stredu na 41 mesiacov do väzenia Scotta Fairlamba, ktorý sa v auguste priznal k tomu, že pri januárovom útoku priaznivcov exprezidenta Donalda Trumpa na sídlo Kongresu vo Washingtone napadol policajta. Podľa agentúry AP ide o zatiaľ najprísnejší trest, ktorý súdy vymerali v súvislosti s útokom na Kapitol.

Fairlambov trest je zároveň prvým, ktorý súd v súvislosti s útokom na Kapitol udelil za napadnutie príslušníka bezpečnostných zložiek. Sudca Royce Lamberth vyhlásil, že tento trest má byť exemplárnym a bude sa naň prihliadať aj pri súdení ďalších výtržníkov z Kapitolu obvinených z podobných činov.

Fairlamb (44), ktorý je trénerom boxu a bývalým zápasníkom zmiešaných bojových umení svoju vinu priznal. Svoje činy, ktoré označil za nezodpovedné a bezohľadné, oľutoval a ospravedlnil sa za ne.

Násilný dav stúpencov bývalého republikánskeho Trumpa sa 6. januára dokázal dostať cez policajtov a vtrhol do budovy Kapitolu, kde prenasledoval zákonodarcov oboch komôr Kongresu, ktorí práve spoločne definitívne potvrdzovali víťazstvo demokrata Joea Bidena v prezidentských voľbách. Trumpovi priaznivci sa tento proces snažili zastaviť. Výtržnosti na Kapitole si vyžiadali obete na životoch i zranených a mali za následok začatie trestného stíhania zhruba 650 osôb.

WASHINGTON/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme USA

Dôležité udalosti