České osobnosti spomínajú na zosnulého „Mekyho“ Žbirku: „Myslel som si, že je to vtip“

Miro Žbirka na koncerte
Miro Žbirka na koncerte Zdroj: TASR

Hudobná kultúra prišla o originálneho speváka.

Mnoho osobností českého verejného života vyjadrilo zármutok nad úmrtím slovenského speváka Miroslava „Mekyho" Žbirku, ktorý zomrel vo veku 69 rokov.

„Čítam, že zomrel Miro Žbirka. Najprv som si myslel, že je to jeden z jeho vtipov. Mal som ho veľmi rád. Jeho pesničky sú moja mladosť. A nie som rozhodne sám. Žili sme ním všetci. Atlantída je naj. Dovoľte mi vysloviť úprimnú sústrasť rodine a blízkym. Ďakujeme za všetko, Miro," napísal na Twitteri dosluhujúci český premiér Andrej Babiš.

Čtu, že zemřel Miro Žbirka. Nejdřív jsem myslel, že je to jeden z jeho vtipů. Měl jsem ho moc rád. Jeho písničky jsou...

Uverejnil používateľ Andrej Babiš Streda 10. novembra 2021

„Mal som k nemu veľkú úctu. Patril medzi hudobné legendy a stretnutia s ním boli vždy veľmi príjemné," povedal v rozhovore pre spravodajský portál iDNES.cz režisér relácie Doupě Mekyho Žbirky Pavel Jandourek, ktorú posledné tri roky vysielala Česká televízia (ČT). Žbirka si do nej pozýval rôznych hostí z umeleckej oblasti.

„Česká a slovenská hudobná kultúra prichádza o najlepšieho a najoriginálnejšieho slovensko-českého speváka, ktorý tu kedy bol," povedal český hudobný kritik Josef Vlček. Podľa neho bol Žbirka unikátny tým, že bol pesničkárom a zároveň interpretom, vždy sledoval hudobný vývoj a vždy bol aktuálny.

Je to hrozně smutný. BARA

Uverejnil používateľ Bára Basiková Streda 10. novembra 2021

Zronený Lučenič po smrti Mekyho: Teraz už viem, ako sa cítil Paul McCartney po smrti Johna Lennona

„Dobrý, rovný, rýdzi. Unikátny humor. Otvorenosť a ľudskosť. Veľký pane, máte môj obdiv a úctu. Ďakujem. Nielen za inšpiráciu," napísal na sociálnej sieti Instagram český spevák Tomáš Klus.

Všem nám budeš chybět…

Uverejnil používateľ Lucie Bílá Streda 10. novembra 2021

Spevák a skladateľ žijúci v Prahe, moderátor hudobných podujatí, tvorca, ale aj propagátor hudby doma a v zahraničí Miroslav Žbirka sa narodil 21. októbra 1952 v Bratislave rodičom Šimonovi Žbirkovi a Angličanke Ruth Galeovej, ktorí sa v roku 1943 zoznámili v Londýne.

Bol legendou slovenskej hudobnej scény, viacnásobný Slávik a víťaz ankety Spevák roka na Slovensku. Od roku 2006 člen Siene slávy na Slovensku, hudobník, ktorého albumy vydávané od polovice 80. rokov dosahovali niekoľkostotisícové náklady. Absolvoval množstvo koncertov doma i v zahraničí. Zomrel v stredu 10.11. 2021.


PRAHA/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Miro Žbirka

Dôležité udalosti