V Česku zachytili prípad dvojitej nákazy: Chlapec (7) má chrípku aj koronavírus

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Zdroj: Shutterstock.com

Môže to znamenať horší priebeh ochorenia.

V Českej republike zachytili jeden z prvých prípadov dvojitej nákazy. Sedemročnému chlapcovi zistili v Brne ochorenie COVID-19 a súčasne chrípku typu A. Podľa odborníkov to môže skomplikovať priebeh ochorenia, píše blesk.cz.

Na Slovensku prípad súbežnej infekcie vírusmi chrípky a SARS-CoV-2 zatiaľ oficiálne nemáme potvrdený. Uviedla to hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva Daša Račková.

„Vo viacerých okresoch však už laboratórne vyšetrenia potvrdili cirkuláciu vírusu chrípky, preto je možné, že duálne infekcie sa už vyskytujú,“ priblížila.

Výskyt chrípky sledujú podľa slov hovorkyne sentineloví lekári, teda všeobecní lekári zapojení do programu. Od vytipovaných pacientov odoberajú vzorky, ktoré je možné v jednom kroku vyšetriť na prítomnosť vírusu chrípky aj koronavírusu.

Okrem toho sa vyšetrujú aj hospitalizovaní pacienti s ťažkým priebehom respiračného ochorenia, u ktorých bol test na COVID-19 negatívny a hľadá sa ďalšia možná príčina ochorenia.

Deťom odporúčajú očkovanie

Odborníci od začiatku jesene upozorňujú, že nosenie rúšok a lockdowny ľuďom oslabili imunitu proti ostatným respiračným ochoreniam. V minulej sezóne sme na Slovensku nemali chrípkovú sezónu ako roky pred tým. Tento rok je situácia iná. Úrad verejného zdravotníctva SR varuje pred zvýšeným výskytom respiračných ochorení a v niektorých krajoch už pre chrípku zatvárajú aj školy.

Pediatri majú pre rodičov jasný odkaz. Ak sa vaše dieťa nemôže ešte očkovať proti koronavírusu, zaočkujte ho proti chrípke.

Chorý chlapec z Brna mal podľa molekulárneho biológa Omara Šerýho vysoké teploty a všetky príznaky chrípky. Informoval o tom na sociálnej sieti Twitter.

Dvojitá nákaza a čo môže hroziť

Ak sa človek nakazí oboma vírusmi naraz, hrozia mu komplikácie vo forme ťažkého zápaľu pľúc až s možnosťou respiračného zlyhania. Deti sú menej ohrozenou skupinou ako dospelí ľudia, najmä veková skupina 60 rokov a viac. Vždy to ale závisí aj od zdravotného stavu jedinca. Ohrozenou skupinou sú aj deti mladšie ako tri roky.

„Priebeh oboch ochorení môže byť variabilný, ale môže viesť k ťažkým zápalom pľúc. Minulý rok sme mali oveľa menší výskyt chrípky, lebo ľudia boli opatrnejší, používali rúška. Tento rok očakávame ťažší priebeh chrípky, lebo nabrala na sile a odporúčame tak ľuďom dať sa zaočkovať aj proti koronavírusu, aj proti chrípke,“ uviedla lekárka Svetlana Hadvabová z ambulancie klinickej imunológie a alergiológie v Komárne.

„Oba vírusy devastujú sliznicu dýchacích ciest a v prípade dvojitej nákazy to môže viesť k horšiemu priebehu ochorenia s dlho-pretrvávajúcim kašľom,“ dodáva.

V prípade dvojitej nákazy môže dôjsť aj k nekontrolovanej odpovedi imunitného systému. Koincidencia vírusov môže v krajných prípadoch vyzerať veľmi dramaticky. Najmä ak pacient nebol očkovaný.

Respiračné ochorenia na Slovenku

V 44. kalendárnom týždni 2021 bolo hlásených 30 468 akútnych respiračných ochorení (ARO), čo je podľa Úradu verejného zdravotníctva SR chorobnosť 1 501,8 na 100 000 osôb. Najvyššia chorobnosť bola zaznamenaná v Nitrianskom kraji, najnižšia v Banskobystrickom kraji. Najvyššia vekovo špecifická chorobnosť bola vo vekovej skupine 0 - 5 ročných detí. Priebeh ochorení bol komplikovaný u 1 076 osôb. Ochorenia hlásilo 46 % všeobecných lekárov pre deti a dorast a 33 % všeobecných lekárov pre dospelých.

Chrípka zatvorila školy aj škôlky v Nitrianskom, Žilinskom aj Košickom kraji. V Nitrianskom kraji zachytili v 44. týždni 543 prípadov chrípky, priebeh ochorení bol komplikovaný u 108 osôb.

V Košickom kraji dočasne zatvorili až 12 materských škôl a jednu základnú školu. Lekári hlásili celkovo 4920 chorých na ARO, z toho bolo 214 prípadov chrípky a jej podobných ochorení.

Očkovanie proti chrípke

Odborníci radia, aby ste chránili svoje deti pred chrípkou očkovaním. V čase pandémie koronavírusu môžu mať vďaka tomu aj ľahší priebeh covidu. Očkovať sa môžu už deti od 6 mesiacov.

Blíži sa sezóna očkovania proti chrípke: Zisťovali sme, koľko bude vakcín a komu sa odporúčajú

Na Slovensku očkujeme deti proti koronavírusu od 12 rokov. V špeciálnych prípadoch dostanú vakcínu aj deti od 5 rokov. Podmienkou na očkovanie v tejto vekovej kategórii podľa usmernenia ministerstva zdravotníctva je, že musí ísť o vysoko rizikové dieťa, u ktorého by prekonanie ochorenia COVID-19 mohlo viesť k vážnemu poškodeniu zdravia, výraznému zhoršeniu základného ochorenia a prípadnej smrti.

„Chrípka môže mať nepríjemný a ťažký priebeh hlavne pri menších deťoch. Môže dôjsť k sťaženému dýchaniu, a preto odporúčame očkovanie proti chrípke," upozorňuje imunologička Svetlana Hadvabová. 

V súčasnosti je možné dať dieťa „zaočkovať“ aj bez ihly. Spoločnosť AstraZeneca získala od ministerstva zdravotníctva schválenie vakcíny proti chrípke pre deti s názvom FluenzTetra. Na rozdiel od ostatných vakcín sa nepodáva injekčne, ale cez nosný sprej. Aplikuje sa do oboch nosných dierok a niektoré poisťovne ju plne hradia.

BRNO/Jana Habarová

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Chrípka

Dôležité udalosti