Alexander Lukašenko sa vyhráža EÚ. Chce zastaviť tranzit plynu z Ruska

Bieloruský prezident Alexander Lukašenko
Bieloruský prezident Alexander Lukašenko Zdroj: TASR/AP

Ruský ropovod Jamal-Európa prechádza do Poľska cez Bielorusko.

Západom neuznaný bieloruský prezident Alexandr Lukašenko vo štvrtok avizoval razantnú odpoveď svojej krajiny na akékoľvek sankcie uvalené v reakcii na migračnú krízu na hranici Bieloruska s Poľskom, ktorá je zároveň časťou východnej hranice EÚ. Informovala o tom agentúra AFP.

„Ak na nás uvalia dodatočné sankcie... musíme reagovať," povedal Lukašenko vo vyhlásení, ktoré zverejnila štátna tlačová agentúra Belta, pričom naznačil, že Bielorusko by mohlo zastaviť tranzit plynu z Ruska do Európskej únie cez plynovod Jamal-Európa.

Veľká vzbura migrantov len päť hodín cesty od Slovenska: Máme sa čoho obávať?

„My vykurujeme Európu a stále sa nám vyhrážajú, že zatvoria hranice. A ak tam vypneme zemný plyn?" pohrozil Lukašenko, čím pripomenul fakt, že ruský ropovod Jamal-Európa prechádza do Poľska cez Bielorusko.

Rozhlasová stanica Echo Moskvy vo štvrtok citovala Lukašenkov výrok, že požiadal ruského prezidenta Vladimira Putina, aby sa k ochrane hraníc zväzového štátu Ruska a Bieloruska pripojilo aj ruské ministerstvo obrany.

Lukašenko vysvetlil, že v pohraničnej oblasti s Poľskom posledné dva dni badať „nebezpečný trend", keď sa do utečeneckého tábora pokúsili preniesť zbrane a muníciu. Lukašenko tvrdí, že ide o zbrane privezené z Ukrajiny a že sa takto pripravuje provokácia.

Zdroj: TASR/AP

Tlačový tajomník poľského ministerstva zahraničných vecí Lukasz Jasina vo vysielaní Echa Moskvy vo štvrtok uviedol, že migranti na poľsko-bieloruských hraniciach sa stále správajú pokojne, ale ich počet je čoraz vyšší. Jasina dodal, že Poľsko ponúklo Bielorusku humanitárny konvoj pre migrantov, ale nedostalo naň súhlas.

Lukašenko vo štvrtok vyhlásil, že medzi utečencami na hraniciach je veľa detí a tehotných žien a dodal, že by im mala byť poskytnutá potrebná pomoc.

MINSK/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Alexander Lukašenko

Dôležité udalosti