Migranti pri poľskej hranici trpia hladom a zimou. Na mieste je už aj štáb TV Markíza

Braňo Tpomaga na poľsko-bieloruskej hranici
Braňo Tpomaga na poľsko-bieloruskej hranici Zdroj: TV Markíza

Podľa poľských médií už zahynulo na bieloruskej strane najmenej desať migrantov.

Napätá situácia na poľsko-bieloruskej hranici Kužnica – Bruzgi sa nezlepšuje. Migranti z ázijských krajín zostávajú na mieste v provizórnych stanoch.

Veľká vzbura migrantov len päť hodín cesty od Slovenska: Máme sa čoho obávať?

Ako uvádza agentúra Reuters, uviazlo tu približne 2000 ľudí vrátane detí a žien. Trápi ich zima, hlad a nedostatok základných hygienických potrieb. Poliaci ich nechcú pustiť za hranice a bieloruské bezpečnostné zložky ich zatláčajú späť k poľskému územiu.

Na poľskej hranici vyhlásili núdzový stav. Kontrolujú ju stovky policajtov a vojakov. Ľudia sa nemôžu k hranici priblížiť. Na mieste je aj štáb TV Markíza, náš redaktor Braňo Tomaga a kameraman Oto Jordanov. V Televíznych novinách priblížia aktuálnu situáciu.

Do Poľska sa dnes (11.11.) pokúsilo preniknúť ďalších 150 migrantov. Pohraničná stráž zaznamenala na hraniciach s Bieloruskom za posledných 24 hodín niekoľko pokusov o nelegálny prechod do Európskej únie.

Zdroj: TASR/AP

Podľa poľského denníka Gazeta Wyborcza zomrelo od vypuknutia krízy pri hranici najmenej desať migrantov.

Poľská vláda posilňuje obranu

Poľská vláda poslala vo štvrtok na hranicu ďalšie posily. Do pohraničia má prísť ďalších 800 vojakov. Už teraz hranicu stráži asi 15-tisíc ľudí.

Web Polsat News uviedol, že od začiatku roku 2021 poľská pohraničná stráž eviduje viac ako 30 000 pokusov o ilegálne prekročenie poľsko-bieloruských hraníc.

Od leta bolo zaznamenaných aj mnoho pokusov o násilný vstup na územie Poľska zo strany cudzincov zhromaždených bieloruskými bezpečnostnými zložkami v zahraničí, ako aj k provokáciám zo strany týchto služieb.

Zdroj: TASR/AP

EÚ a jej členské štáty sa domnievajú, že ide o výsledok premysleného konania režimu Alexandra Lukašenka, ktorý v reakcii na sankcie EÚ zneužíva migrantov.

„Títo ľudia legálne prichádzajú do Bieloruska za peniaze. Tieto sumy sa pohybujú od 3000 do 12 000 dolárov za turistický balíček pre jednu osobu, (ktoré jej slúžia na to), aby sa dostala do Minska," uviedol námestník poľského ministra vnútra Bartosz Grodecki.

Možnú eskaláciu na hraniciach s Bieloruskom, a to kedykoľvek, pripúšťa aj Ukrajina. Ukrajinské úrady v pohraničí s Bieloruskom požiadali miestnych obyvateľov, aby hlásili pohyb všetkých podozrivých osôb.

VARŠAVA/jh

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Hranica

Dôležité udalosti