Zahraničné

Islandská sopka Bárdarbunga pod ľadovcom už vybuchla

Islandská sopka Bárðarbunga
Zdroj: mbl.is

Experti sa obávajú, že oblasť severne od sopky bude po jej výbuchu zaplavená, pretože sopku pokrýva ľadovec Vatnajökull a jej erupcia roztopí veľké množstvo ľadu.

Islandský meteorologický úrad dnes zaznamenal subglaciálnu erupciu sopky Bárdarbunga, na ktorej vedci v uplynulých dňoch pozorovali zvýšenie seizmickej aktivity v podobe stoviek otrasov.

Vulkanologička Melissa Pfefferová dnes pre agentúru AP uviedla, že zozbierané údaje svedčia o tom, že láva roztápa ľadovec Vatnajökull. Podľa nej sa však nedá predpovedať, kedy alebo či vôbec láva roztopí ľad a či tak sopka začne do ovzdušia chrliť paru a popol, čo by zrejme ohrozilo leteckú dopravu nad oblasťou.

Vatnajökullský národný park so sopkou sa nachádza asi 300 kilometrov od Reykjavíku a pokrýva 14 percent územia Islandu

Agentúra AP dnes súčasne informovala, že islandské úrady dnes zvýšili riziko erupcie sopky Bárdarbunga zo štvrtého, oranžového, na najvyšší piaty, červený, stupeň, čo znamená reálnu hrozbu, že do atmosféry sa môžu dostať veľké objemy sopečného popola.

Úrad civilnej ochrany na Islande v polovici tohto týždňa začal s evakuáciou okolia sopky Bárdarbunga, pretože sa nedala vylúčiť erupciu tohto najväčšieho islandského vulkanického systému. 

Experti sa totiž obávajú, že oblasť severne od sopky bude po jej výbuchu zaplavená, pretože sopku pokrýva ľadovec Vatnajökull a jej erupcia roztopí veľké množstvo ľadu.

V roku 2010 zastavil popol z erupcie menšej islandskej sopky Eyjafjallajökull na šesť dní veľkú časť premávky v európskom vzdušnom priestore.

REYKJAVIK/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.