Nepokoje vo väznici v Ekvádore si vyžiadali až 68 obetí

Nepokoje vo väznici v Ekvádore
Nepokoje vo väznici v Ekvádore Zdroj: TASR/AP

V tejto najväčšej väznici v krajine je umiestnených 8500 trestancov.

Pri najnovších násilných nepokojoch vo väznici v ekvádorskom meste Guayaquil prišlo o život 68 väzňov. Informovala o tom v sobotu tamojšia prokuratúra, píše agentúra AFP.

„Podľa predbežných informácií bolo zabitých 68 väzňov a 25 ďalších utrpelo zranenia," napísala na Twitteri ekvádorská prokuratúra. Policajná prezidentka Tannya Varelaová predtým novinárom povedala, že bitky medzi väzňami, ktoré sa začali v piatok, si vyžiadali 58 obetí.

Miestni predstavitelia pripisujú boje gangom napojeným na medzinárodné drogové kartely. Policajný zásah s cieľom obnoviť poriadok zachránil (ďalšie) životy, dodal guvernér provincie Guayas Pablo Arosemena.

Videá zverejnené na sociálnych sieťach ukazujú telá obetí, pričom niektoré z nich sú obhorené, ako ležia na zemi vo vnútri väzenia. Arosemena priblížil, že väzni sa pokúsili dynamitom odpáliť múr, aby sa dostali do pavilónu č. 2 a vykonali masaker. Zapaľovali i matrace, aby dosiahli, že ich rivali sa zadusia v dyme. „Bojujeme proti obchodovaniu s drogami. Je to veľmi náročné," dodal.

Varelaová uviedla, že predstavitelia väznice pomocou dronov videli, ako sa ozbrojení väzni s výbušninami v troch pavilónoch pokúšajú dostať do pavilónu č. 2. Išlo podľa jej slov o teritoriálne boje po tom, čo bol z väznice prepustený líder jedného z pavilónov. Polícia zaistila zbrane i výbušniny.

V septembri si výtržnosti medzi ozbrojenými znepriatelenými drogovými gangmi v tej istej väznici vyžiadali 119 obetí. Išlo o jeden z najhorších väzenských masakrov v dejinách Latinskej Ameriky. Ešte pred piatkovými násilnosťami zomrelo najmenej 15 väzňov.

V tejto najväčšej väznici v krajine je umiestnených 8500 trestancov, čo je o 60 percent viac než je jej pôvodná kapacita 5300 väzňov.

QUITO/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Ekvádor

Dôležité udalosti