Aktivistka Greta Thunbergová: „Na klimatickej konferencii nič nedosiahli!“

Greta Thunbergová
Zdroj: TASR/Jonathan Brady/PA via AP

Klimatický summit OSN (COP26) v Glasgowe sa v sobotu skončil prijatím paktu.

Švédska klimatická aktivistka Greta Thunbergová v sobotu povedala, že Klimatický summit OSN (COP26) v Glasgowe, ktorý sa skončil v sobotu, nič nedosiahol.

„COP26 sa skončil. Tu je stručné zhrnutie: Bla, bla, bla," napísala Thunbergová na Twitteri. Ozajstná práca podľa jej vyjadrení pokračuje mimo takýchto rokovacích sál. „Nikdy sa nevzdáme," dodala.

Thunbergová klimatickú konferenciu COP26 kritizovala aj proteste v Glasgowe, ktorý sa konal 5. novembra.

Svetoví lídri, ktorí sa zhromaždili na glasgowskom summite, sa podľa jej slov usilujú len o to, aby biznis fungoval tak ako doposiaľ a aby neutrpeli záujmy a ekonomika krajín bohatého globálneho severu.

Thunbergová zároveň mladých ľudí vyzvala, aby boli v oblasti boja proti klimatickej zmene aktívni a zúčastnili na zhromaždeniach na podporu klímy.

Klimatický summit OSN (COP26) v Glasgowe sa v sobotu skončil prijatím paktu, ktorého cieľom je obmedziť nebezpečné zvyšovanie teploty na planéte. Dohoda bola dosiahnutá napriek poslednej intervencii Číny a Indie a pod ich tlakom sa do glasgowského paktu nedostal záväzok o úplnom zavrhnutí uhlia, ale len o odklone od neho.

Generálny tajomník OSN António Guterres uviedol, že dosiahnuté dohody považuje za nedostatočné.

„Výsledok COP26 je kompromisom, ktorý odráža záujmy, rozpory a úroveň politickej vôle (riešiť klimatický problém) v dnešnom svete," napísal na sociálnej sieti Twitteri.

ŠTOKHOLM/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Greta Thunbergová

Dôležité udalosti