Výskum odhalil, kedy je najlepšie ísť spať. Vyhnete sa tak vzniku kardiovaskulárnych chorôb

Ilustračná snímka.
Zdroj: Shutterstock.com/Siriluk ok

Štúdia sledovala cez 88-tisíc ľudí.

Existuje mnoho výskumov, ktoré sa zaoberajú vzťahom medzi dĺžkou spánku a kardiovaskulárnymi chorobami, načasovanie spánku však v tejto súvislosti dostatočne preskúmané nie je.

Práve na to sa zameral tím profesora Davida Planse z britskej Univerzity v Exeteri, ktorého štúdiu tento týždeň publikovali v odbornom časopise European Heart Journal.

Výsledky výskumu ukázali, že chodiť spať medzi 22.00 a 23.00 h sa spája s nižším rizikom vzniku srdcových chorôb, ako je infarkt, chronická ischemická choroba alebo cievna mozgová príhoda, v porovnaní s chodením spať v skorších alebo neskorších hodinách.

„Telo má 24-hodinové vnútorné hodiny, tzv. cirkadiánny rytmus, ktorý pomáha regulovať telesné a duševné funkcie,“ uviedol Plans.

Štúdia sledovala cez 88-tisíc ľudí v priebehu rokov 2006-2010. Počas tohto obdobia sa u viac než troch tisíc ľudí objavilo kardiovaskulárne ochorenie, pričom najčastejšie šlo o ľudí, ktorí chodili spať o polnoci alebo neskôr. Najmenší záchyt bol naopak u osôb, ktoré šli spať medzi 22.00 a 23.00 h.

„Aj keď z nášho výskumu nemôžeme vyvodiť príčinnú súvislosť, výsledky naznačujú, že včasné alebo neskoré zaspávanie môže s väčšou pravdepodobnosťou narušiť telesné hodiny, čo má nepriaznivé dôsledky pre kardiovaskulárne zdravie,“ vysvetlil Plans.

Výskum ukázal, že v porovnaní s chodením spať medzi desiatou a jedenástou sa riziko rozvoja srdcových chorôb zvýšilo o 25 percent u ležania do postele o polnoci a neskôr. Medzi 23. hodinou a polnocou bolo riziko vyššie o 12 percent a pred 22. hodinou vyššie o 24 percent.

Vedci zároveň zistili, že viac ohrozené sú ženy. U mužov sa potvrdilo predovšetkým vyššie riziko pri spánku pred desiatou hodinou.

„Optimálna doba pre zaspávanie je v určitom bode 24-hodinového cyklu a odchýlky môžu byť pre zdravie škodlivé. Najrizikovejší je čas po polnoci,“ uviedol Plans s dôvetkom že nie je jasné, prečo sú ženy v tomto ohľade citlivejšie.

„Mätúcim faktorom môže byť vek účastníkov štúdie, pretože riziko kardiovaskulárneho ochorenia sa u žien po menopauze zvyšuje,“ uzavrel Plans.

EXETER/tvnoviny.sk

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme štúdia

Dôležité udalosti