Izraelské letectvo zničilo panelák. Viac ako 40 rodín prišlo o domov

Ľudia utekajú po zrútení 13-poschodového domu v Gaze.
Zdroj: TASR

Egyptské ministerstvo zahraničných vecí dnes vyzvalo Izrael a Hamas na obnovenie nepriamych rokovaní a súhlas s otvoreným koncom prímeria.

Izraelské letectvo dnes pri nálete zničilo 12-poschodový bytový panelový dom v centre mesta Gaza. Podľa predbežnej bilancie bolo pri leteckom útoku zranených 22 ľudí, vrátane 11 detí, informovala izraelská armáda i zdravotnícke úrady pásma Gazy.

Hovorca izraelskej armády uviedol, že zasiahnutý výškový objekt využívalo militantné hnutie Hamas ako veliteľské centrum. Miestni obyvatelia tvrdia, že v budove žilo 44 rodín.

Zdroj: SITA

Polícia mesta Gaza informovala, že izraelské lietadlá pri útoku na panelový dom vypálili najprv varovnú strelu, ktorej cieľom bola strecha výškovej budovy. Po piatich minútach nasledoval útok dvoma raketami s výbušninou.

Izrael za posledných sedem týždňov bojov s hnutím Hamas podnikol na mesto Gaza a okolie asi 5 000 náletov

Dnešná akcia je však prvou, ktorá sa skončila zrútením sa celej výškovej budovy. Jej zrovnanie so zemou označila agentúra Reuters za ďalší prejav eskalácie napätia po zlyhaní Egyptom sprostredkovaných rokovaní o vyhlásení dočasného prímeria.

Egyptské ministerstvo zahraničných vecí dnes vyzvalo Izrael a Hamas na obnovenie nepriamych rokovaní a súhlas s otvoreným koncom prímeria. 

Táto výzva bola zverejnená po tom, ako sa dnes palestínsky prezident Mahmúd Abbás v Káhire stretol s egyptským prezidentom Abdalom Fattáhom Sísím. 

Zdroj: SITA

Abbás túto iniciatívu podporil. Hovorca izraelskej vlády Mark Regev komentár k výzve neposkytol a vedenie Hamasu prostredníctvom svojho hovorcu Sámího abú Zuhrího deklarovalo, že výzvu Egypta berie na vedomie, ale podľa Reuters sa neobjavili náznaky, že by hnutie bolo ochotné zľaviť zo svojich dávno známych požiadaviek voči Izraelu. 

Zdroj: SITA

Zdroj: SITA
 

GAZA/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti