Prielom v liečbe Alzheimera? Nová vakcína dokáže ochorenie spomaliť, ale aj zneškodniť

Ilustračná snímka.
Zdroj: Shutterstock.com/Atthapon Raksthaput

Známa je aj cena jednej dávky.

Veľkú nádej v boji s Alzheimerovou chorobou predstavuje nová vakcína, ktorú vyvinuli britskí a nemeckí vedci. Informuje o tom odborný časopis Nature.

Podľa expertov by očkovacia látka mohla byť revolúciou v liečbe zákernej choroby. Jedna dávka totiž vyjde na 15 libier (v prepočte 17,6 eura).

Hoci odborníci doteraz testovali látku iba na myšiach, závery boli viac než povzbudivé. Vakcína totiž zničila škodlivé proteíny v mozgu, a tým sa tak obnovila pamäť.

Klinické testy tejto látky by mohli začať už o dva roky. „V klinických štúdiách žiadny z potenciálne liečebných postupov nevykazoval veľký úspech, pokiaľ ide o zníženie príznakov Alzheimerovej choroby. U niektorých pacientov sa dokonca objavili negatívne vedľajšie účinky. Rozhodli sme sa preto pre iný prístup,“ vysvetlil profesor Thomas Bayer z Univerzity Georga Augusta v Göttingene.

Odborníci preto u myší identifikovali protilátku, ktorá by neutralizovala skrátené formy amyloidu beta (senilné povlaky a neurofibrilárne klbká nájdené v mozgu pacientov s Alzheimerom) a zároveň sa neviazala na formy proteínu.

Tím expertov potom upravil protilátku s názvom TAP01, aby ju ľudský organizmus nevnímal ako úplne cudziu.

„Pokiaľ by sa tieto výsledky potvrdili v testoch na ľuďoch, potom by to mohlo byť revolučné. Otvorila by sa možnosť nielen liečiť Alzheimerovu chorobu, ale tiež potenciálne očkovať proti ochoreniu skôr, ako sa objavia príznaky,“ uviedol na záver profesor Mark Carr z Univerzity v Leicesteri.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Alzheimer

Dôležité udalosti