Nad Európou visí plynová kríza: Objavili sa komplikácie pri Nord Stream 2, ceny vystrelili prudko nahor

Potrubie plynovodu Nord Stream 2 pod Batským morom.
Zdroj: Profimedia.sk

Berlín sa v minulosti za projekt postavil s tým, že zvýšený objem plynu umožní ekonomike rýchlejší odklon od uhlia.

Nad Európou visí plynová kríza. Nemecký úrad pre siete informoval, že pozastavil proces certifikácie projektu plynovodu Nord Stream 2, ktorý je už podľa Ruska pripravený na spustenie. Nemecký regulátor ako dôvod uviedol, že štruktúra spoločnosti prevádzkujúcej plynovod nie je zatiaľ v súlade s nemeckým právom. Rozhodnutie nemeckého úradu predstavuje novú komplikáciu pre projekt v hodnote 10 miliárd eur, ktorého dokončenie sa už niekoľkokrát odložilo a z ktorého sa stal geopolitický problém.

Rozhodnutie nemeckej agentúry vyvolalo na európskych trhoch s plynom rozruch, informuje portál BBC. Na holandskom referenčnom trhu TTF ceny za budúce kontrakty na zemný plyn prudko vzrástli o zhruba 12 percent.

Ceny energií pritom posledné týždne išli prudko hore aj z dôvodu ruského prístupu, ktorý krátil zo svojich plánovaných dodávok. Správa mala vplyv aj na hodnotu akcií Gazpromu, ktorú zrazila približne o 2 percentá.

Plynovod, ktorý bude transportovať zemný plyn z Ruska do Nemecka po dne Baltického mora, by mal dodávky suroviny do najväčšej európskej ekonomiky zvýšiť na dvojnásobok. Berlín sa v minulosti za projekt postavil s tým, že zvýšený objem plynu umožní ekonomike rýchlejší odklon od uhlia ako energetického zdroja.

Oponenti projektu však poukazujú na zvýšenie závislosti Európy od dodávok energií z Ruska. Navyše projekt obchádza Ukrajinu, čo túto krajinu oberá o dôležité príjmy z tranzitu plynu.

Ako informovala agentúra AFP, v súvislosti s najnovším vývojom okolo plynovodu Severný prúd 2 Spolkový úrad pre siete uviedol, že „prevádzkovateľovi plynovodu môže udeliť certifikát až vtedy, keď štruktúra tohto prevádzkovateľa bude v súlade s nemeckým právom“.

Dodal, že certifikačný proces „bude pozastavený dovtedy, dokiaľ hlavné aktíva a ľudské zdroje nebudú presunuté z materskej spoločnosti Nord Stream 2 na jej nemeckú divíziu, ktorá bude vlastniť a prevádzkovať nemeckú časť plynovodu“.

Okrem problému s nezávislosťou operátora plynovodu, sa však podľa energetického analytika Karla Hirmana pravdepodobne objaví ešte problém s pravidlom prístupu tretej strany do plynovodu.

„To hovorí o tom, že plynovod musí byť prístupný aj pre dodávky od iných dodávateľov a nesmie mať v ňom absolútny monopol jediný dodávateľ – v tomto prípade Gazprom,“ vysvetlil Hirman v rozhovore pre Denník N.

Nemecký úrad pre siete má celkovo štyri mesiace od predloženia dokumentov, aby projekt schválil. Stať by sa tak teda malo najneskôr v prvých januárových dňoch. Následne bude o projekte rozhodovať Európska komisia.

BERLÍN/TASR, kc

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Nemecko

Dôležité udalosti