Nádej pre milióny chorých: Vírus HIV porazil bez pomoci liekov už druhý človek

Test na HIV - ilustračná snímka.
Zdroj: shutterstock/Stepan Khadzhi

Počas intenzívnej analýzy odborníci v tele pacientky neobjavili ani jednu funkčnú kópiu vírusu HIV.

Žena (30) z Argentíny sa stala iba druhým človekom nakazeným vírusom HIV, ktorý dokázal túto chorobu poraziť bez pomoci liekov. „Pacientka z Esperanzy“ ako lekári túto ženu označujú podľa jej rodného mesta, sa vírusom nakazila ešte v roku 2013, no v súčasnosti je už úplne zdravá. Vedci o tomto raritnom prípade prvýkrát informovali v marci tohto roka, no vedeckú prácu publikovali v odbornom magazíne Annals of Internal Medicine iba v pondelok.

Španielske slovo esperanza znamená nádej a vedci si od tohto objavu sľubujú, že dá nádej 38 miliónom ľudí, ktorí bojujú s týmto zákerným ochorením. Odborníci veria, že kľuč k definitívnej porážke HIV sa nachádza v imunitnom systéme Argentínčanky.

„Užívam si, že som zdravá. Mám zdravú rodinu, nemusím brať lieky a žijem tak, ako by sa nič nestalo. Už tento samotný fakt vnímam ako privilégium," uviedla „Pacientka z Esperanzy v mailovej komunikácii s portálom NBC News.

Počas intenzívnej analýzy odborníci v tele pacientky neobjavili ani jednu funkčnú kópiu vírusu HIV. Analyzovali pritom viac než poldruha miliardy buniek. Detailnejšie informácie o jej zdravotnom stave však neuviedli. Vieme iba to, že jej manžel sa vírusom nenakazil a rovnako je na tom aj ich nedávno narodené dieťa.

Liečba HIV si vo väčšine prípadov vyžaduje neustály príjem liekov, aby vírus nemohol napadnúť imunitný systém. Pacientka z Esperanzy však lieky za 8 rokov od diagnózy užívala iba počas tehotenstva, pre istotu, aby mali záruku, že dieťa bude zdravé.

„Je to skutočný zázrak ľudského imunitného systému," myslí si spoluautor práce - imunológ Xu Yu, ktorý pôsobí v Ragonovom inštitúte v Bostone.

Význam tohto výskumu podčiarkuje aj fakt, že doteraz sa z HIV preukázateľne vyliečili iba 3 ľudia. Okrem spomínaných žien sú to aj „Berlínsky pacient“ Timothy Ray Brown a „Londýnsky pacient“ Adam Castillejo. Išlo však skôr o náhodu, obaja totiž mali okrem HIV aj rakovinu a  museli podstúpiť transplantáciu kostnej drene. Ukázalo sa, že HIV sa zbavili vďaka bunkám darcu, ktoré sú voči tomuto vírusu odolné.

ESPERANZA/kc

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Hiv

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.