Zahraničné

Merkelová: Územná celistvosť a blaho Ukrajiny sú cieľom nemeckej politiky

Angela Merkelová
Zdroj: SITA

Obnovenie mieru je podmienené opätovnou riadnou ochranou ukrajinsko-ruskej štátnej hranice.

Nemecká spolková kancelárka Angela Merkelová sa dnes po dvojhodinových rokovaniach s ukrajinským prezidentom Petrom Porošenkom v Kyjeve vyslovila za dvojstranné prímerie s cieľom ukončiť konflikt v postsovietskej republike.

"Územná celistvosť a blaho Ukrajiny sú podstatným cieľom nemeckej politiky," cituje kancelárkine slová nemecká tlačová agentúra DPA.

Za prioritu Merkelova označila hľadanie diplomatického riešenia, nájdenie riešenia, ktoré bude akceptovateľné pre všetky zainteresované strany

Podľa rovnakého zdroja, ako aj informácií internetového vydania denníka Ukrajinska pravda, ohlásil Petro Porošenko a Angela Merkelová v ukrajinskej metropole pomoc Nemecka vo výške 25 miliónov eur pre utečencov a uvoľnenie 500 miliónov eur na obnovu infraštruktúry Donbasu zo špeciálneho fondu, ktorý zriadia na donorskej konferencii v septembri.

Nemecká kancelárka síce konštatovala, že uvalenie nových sankcií voči Ruskej federácii nie je momentálne aktuálne, nevylúčila však, že by k ním mohlo dôjsť, ak si to situácia vyžiada.

Na margo mieru v regióne zdôraznila, že jeho obnovenie je podmienené opätovnou riadnou ochranou ukrajinsko-ruskej štátnej hranice.

Merkelová vníma ako pozitívny signál Porošenkovu otvorenosť decentralizácii Ukrajiny a naznačila, že na jej odmietavom prístupe k anexii Krymu Ruskou federáciou sa nič nezmenilo, informovala tlačová agentúra Reuters.

Podľa slov ukrajinského prezidenta Petra Porošenka došlo ku koordinácii stanovísk medzi Kyjevom a Európskou úniou pred blížiacou sa schôdzkou v bieloruskom Minsku, na ktorej sa zúčastní aj prezident Ruskej federácie Vladimir Putin.

KYJEV/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.