Česko oslavovalo '89 veľkolepo, a to aj napriek pandémii. Nesmrteľnú pieseň zaspievala Slovenka

Oslavy výročia 17. novembra v Prahe.
Zdroj: Profimedia.sk

Oslavy výročia 17. novembra vyvrcholili jedenásť minút po sedemnástej.

V Česku si pripomínali 17. november veľkolepo, a to aj napriek pandémii. Vlani boli na oslavy u našich susedov len online, tentoraz sa Česi na námestiach schádzali od rána. Podľa organizátorov podujatí si pripomínajú zásadný deň, ktorý definuje české dejiny.

Dosluhujúci premiér Andrej Babiš prišiel k pamätníku s kvetmi ako prvý o šiestej, ešte za tmy a bez prítomnosti novinárov.

Podľa médií sa zrejme chcel vyhnúť davom ľudí. Petr Fiala, ktorý sa s najväčšou pravdepodobnosťou už čoskoro stane novým premiérom, prišiel predpoludním, keď bola Národní třída plná ľudí.

Zaznelo niekoľko prejavov. Asi najkontroverznejší bol ten, ktorý predniesol exprezident Václav Klaus. Ten rečnil o pandémii, ktorá je podľa neho vymyslená, rovnako ako klimatická zmena.

Krátko popoludní znela Prahou česká hymna. Jediný väčší protest bol na Staromestskom námestí, kde sa bez rúšok zišli odporcovia protipandemických opatrení. Tí tvrdia, že komunistickú totalitu nahradila totalita covidová. Polícia proti nim nezasiahla.

Oslavy výročia 17. novembra vyvrcholili jedenásť minút po sedemnástej, keď Jana Kirschner zaspievala Modlitbu pre Martu. Všetky významné budovy sa potom symbolicky sfarbili do českých národných farieb.

Viac v reportáži Alžbety Garaiovej Maťašovskej.


PRAHA/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Výročie

Dôležité udalosti