Medzi migrantmi na poľsko-bieloruskej hranici potvrdili prvý prípad koronavírusu

Migranti v Bielorusku v provizórnom útočisku
Migranti v Bielorusku v provizórnom útočisku Zdroj: TASR/AP

Chorá osoba posledné dve noci spala na dlážke provizórneho útočiska pre migrantov.

Bielorusko hlásilo vo štvrtok prvý prípad ochorenia COVID-19 vo svojom núdzovom útočisku pre migrantov neďaleko poľskej hranice.

Podľa bieloruskej štátnej tlačovej agentúry Belta sa osoba koronavírusom nakazila v skladovacom zariadení logistickej spoločnosti, ktoré bolo premenené na tábor pre migrantov.

Chorú osobu previezli do nemocnice. Posledné dve noci spalo na dlážke vo veľmi stiesnenom priestore útočiska približne 1000 ľudí, napísala agentúra DPA.

V skladovacom zariadení teraz otvoria očkovacie centrum a budú tam podávať vakcínu od čínskej spoločnosti Sinopharm, oznámili bieloruské úrady.

Tisíce migrantov z Blízkeho východu zhromaždených na bieloruskej hranici sa pokúšajú dostať do Poľska, členskej krajiny Európskej únie.

Približne 900 migrantov strávilo noc zo stredy na štvrtok napriek nízkym teplotám vonku. Prežili tam už 11. deň po sebe. Snažili sa zahriať pri táborákoch a mnohí sa sťažovali na ťažkosti s dýchaním, čo im spôsobil dym z ohňov.

Keďže hrozí dážď, bieloruské úrady chcú pripraviť ďalšie núdzové tábory. V pondelok otvorili neďaleko hranice jeden, kde sa dá spať vo vnútri, a vytvorili ho zo skladov logistickej spoločnosti.

Poľský premiér Mateusz Morawiecki oznámil, že „bieloruské bezpečnostné sily provokujú na hranici čoraz otvorenejšie". Dodal, že „Poliaci sú odhodlaní chrániť svoje hranice všetkými prostriedkami. Sú to aj hranice Európy a NATO".

Varoval tiež, že do Európy prídu milióny migrantov, ak bude pohraničná politika vlažná.

V interview pre nemecký denník Bild ďalej povedal, že vzhľadom na vývoj na poľsko-bieloruskej hranici nevylučuje nebezpečenstvo vojny.

Do Iraku letecky repatriujú 431 migrantov

Lietadlo, na ktorého palube je 431 migrantov z Iraku, odštartovalo vo štvrtok popoludní z Minska do Bagdadu, s medzipristátím v irackom meste Arbíl.

Rozhlasová stanica Echo Moskvy v tejto súvislosti citovala vyjadrenie irackého konzula v Rusku Mádžida Kíláního, ktorý vysvetlil, že do Bagdadu „sa vracajú Iračania, ktorí sa chceli, no nemohli dostať z Bieloruska do Poľska alebo Litvy.

Iracká diplomatická misia okrem toho dala jasne najavo, že žiadne ďalšie lety do Minska sa zatiaľ neplánujú.

Zámer repatriovať viac ako 300 občanov Iraku, ktorí uviazli na hraniciach Bieloruska, oznámili iracké úrady v stredu. Podľa agentúry BelTA na odlet do Bagdadu čakalo vo štvrtok na letisku v Minsku veľa mladých ľudí a rodín s deťmi.

Podľa bieloruských úradov sa v súčasnosti na území krajiny nachádza takmer 7000 migrantov a približne 2000 z nich je na hranici s Poľskom. Ich cieľom je dostať sa na územie EÚ.

Minsk navrhol Európskej únii, aby bol pre týchto migrantov vytvorený humanitárny koridor do Nemecka, informovalo vo štvrtok Echo Moskvy.

MINSK/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Poľsko

Dôležité udalosti