Migranti na východe Európy si našli nové trasy. Dostali sa už na Ukrajinu

Migranti na východe Európy si našli nové trasy.
Zdroj: TV Markíza

Kyjev hovorí o výstavbe múru so susedmi. Litva zriadila pri hraniciach s Bieloruskom vojenskú základňu.

Migranti na východe Európy si našli nové trasy. Poľsko obchádzajú a dostali sa na Ukrajinu. U nášho východného suseda zadržali 15 ľudí z Blízkeho východu. Kyjev tak hovorí o výstavbe múru so susedmi.

Utečenci z Blízkeho východu tvrdili, že sú turisti. Ukrajinská pohraničná stráž im to však neuverila. Náš východný sused sa obáva, že sa stane novým ohniskom migračnej krízy, ktorá je na bielorusko-poľských hraniciach. Vláda otvorene hovorí, že postaví 2500 kilometrov dlhý múr nielen na bieloruskej, ale aj na ruskej hranici.

Nelegálni migranti sa tiež môžu vybrať z Ukrajiny ďalej na západ, aj cez Slovensko. Medzi nimi údajne kolujú mapky v arabčine, ktoré zobrazujú nové trasy. Informačné dokumenty sa už dostali na sociálne siete. Situácia na poľskej strane sa však medzičasom upokojila.

Tamojšie tábory sú už prázdne, bieloruskí vojaci ich zlikvidovali. Takmer 500 Iračanov previezlo lietadlo späť do Bagdadu. Zo zlej situácie by sa však malo spovedať nielen Bielorusko, ale aj Poľsko. Tvrdí expertka na ľudské práva Dunja Mijatovic. Francúzsky prezident Emmanuel Macron sa naopak postavil za Poľsko a podporil ho v kritike politiky Alexandra Lukašenka.

Viac sa dozviete z nasledujúcej reportáže.


Litva zriadila pri hraniciach s Bieloruskom vojenskú základňu

Litva zriadila pri svojich hraniciach s Bieloruskom vojenskú základňu, ktorá má posilniť ochranu vonkajších hraníc EÚ. Takzvaná predsunutá operačná základňa bola postavená v priemyselnej oblasti mesta Druskininkai neďaleko hraníc s Bieloruskom, informuje agentúra DPA.

Litva pred vyše týždňom vyhlásila výnimočný stav v oblastiach pri hraniciach s Bieloruskom. Má platiť prinajmenšom mesiac, pričom príslušníkom pohraničnej stráže umožňuje použiť „psychický nátlak“ a „úmerné fyzické násilie“ voči migrantom, ktorí sa budú pokúšať vstúpiť do krajiny.

Litovská vláda zároveň na hranice vyslala ďalších policajtov a poskytla väčšie právomoci príslušníkom armády.

K týmto krokom pristúpila táto pobaltská krajina v dôsledku bezprecedentnému náporu ilegálnych migrantov, ktorí na litovské hranice prichádzajú z Bieloruska a prechodom cez ne sa snažia dostať do EÚ.

Migranti do Litvy, rovnako aj do Poľska a Lotyšska, začali prichádzať po tom, ako bieloruský líder Alexandr Lukašenko koncom mája avizoval, že Minsk im už nebude brániť v ceste do EÚ cez svoje územie, čím reagoval na sprísnené sankcie Západu.

EÚ tvrdí, že Lukašenkov režim odvtedy migrantov na hranice zmienených krajín vysiela zámerne, aby tak spôsobil chaos a spory v Únii. Lukašenko to popiera.

Zmienené tri krajiny vztýčili pozdĺž svojich hraníc s Bieloruskom úseky plotu z žiletkového drôtu.

Litva nedávno začala ako prvá stavať aj úseky 3,4 metra vysokého oceľového plota zakončeného 0,6-metrovým žiletkovým drôtom. Na stavbu 500-kilometrového oceľového plota, ktorý má byť hotový do septembra 2022, vyčlenila 152 miliónov eur.

UKRAJINA/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti