Dočkala sa: Terezu Hlůškovú konečne prepustili z pakistanského väzenia

Okolnosti jej návratu do Česka sú v prísne tajnom režime.

Známy prípady Češky Terezy Hlůškovej sa pomaly, ale isto, blíži ku koncu. Z pakistanskej väznice Kot Lakhbat ju prepustili v sobotu popoludní. Portálu TN.cz to potvrdilo české ministerstvo zahraničných vecí. Okolnosti jej návratu do vlasti zostávajú v prísne tajnom režime.

„Naša ambasáda bude pomáhať pri zabezpečení cesty späť do Českej republiky. Na priame želanie rodiny nebudeme poskytovať ďalšie detaily,“ uviedla hovorkyňa ministerstva zahraničných vecí Eva Davidová.

Tereza musí ešte niekoľko dní zostať v Pakistáne, aby jej vrátili osobné veci i cestovný pas. O jej pobyt sa postará česká ambasáda a po celý čas až do odletu bude pod ochranou.

„Kým nebude Tereza v bezpečí, tak nemôžeme dávať bližšie podrobnosti. Do poslednej chvíle nebude nikto vedieť, kedy a ako odíde,“ vyhlásil europoslanec Tomáš Zdechovský, ktorý na prípad dozerá.

Prepustená Češka sa ale musí z Pakistanu dostať čo najskôr. Hrozí totiž, že sa jej prípad dostane na najvyšší súd, ktorý odvolací verdikt zruší. V tom prípade by zostala právoplatne odsúdená a musela by znovu nastúpiť do väzenia. 

V prípade, že stihne zo zeme odletieť včas a dostane sa do Česka, jej už návrat do Pakistanu hroziť nebude. Pakistan totiž s Českou republikou nemá uzavretú zmluvu o vydávaní zločincov. Ak by najvyšší pakistanský súd rozhodol, že je odvolanie neplatné, kauzu by riešili české úrady.

Hlůšková si v Pakistane pôvodne odpykávala trest za pašovanie drog. Ešte v roku 2018 ju zadržali colníci s deviatimi kilogramami heroínu. Podľa pakistanského spravodajského portálu UrduPoint by mali drogy, ktoré Hlůšková prevážala, na čiernom trhu hodnotu 19,5 milióna českých korún (768.000 eur).

Češka od začiatku tvrdila, že zadržané drogy jej nepatria a niekto jej ich do kufra podstrčil. Hlůšková uviedla, že do Pakistanu vtedy letela za prácou modelky. Súd jej však neuveril odsúdil ju na osem rokov a osem mesiacov väzenia.Proti rozsudku sa však odvolala a po niekoľkých mesiacoch sa v piatok dočkala oslobodzujúceho verdikt

ISLAMABÁD/tvnoviny.sk, ml, TASR

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Tereza Hlůšková

Dôležité udalosti