Taliban zaviedol nové „náboženské odporúčania“: Filmy a seriály bez žien-herečiek

Ženy a deti v Afganistane
Ženy a deti v Afganistane Zdroj: TASR/AP

Televízne hlásateľky by mali mať na sebe hidžáb.

Afganské vládnuce hnutie Taliban vyzvalo miestne televízne stanice, aby prestali vysielať filmy a seriály, v ktorých vystupujú ženy-herečky. Informovala o tom agentúra AFP, podľa ktorej ide o prvú takúto smernicu Talibanu, odkedy sa toto radikálne islamistické hnutie v auguste chopilo v Afganistane moci.

Príslušné „náboženské odporúčanie" vydalo v nedeľu talibanské ministerstvo pre šírenie cností a prevenciu nerestí, ktoré zároveň zdôraznilo, že nejde o záväzné nariadenie. „Nie je to predpis, ale náboženské odporúčanie," uviedol hovorca ministerstva.

Taliban ďalej „odporučil" afganským televíznym hlásateľkám, aby počas vysielania nosili hidžáb. Televízie by podľa hnutia nemali vysielať filmy ani iné programy, ktoré sú v rozpore s moslimskými alebo tradičnými afganskými hodnotami, ani relácie, v ktorých sa zobrazuje prorok Mohamed či ďalšie postavy z islamského náboženstva.

Predstavitelia Talibanu sľubujú, že tento raz budú vládnuť umiernenejšie, než tomu bolo v 90. rokoch, keď v Afganistane zaviedli tvrdý islamistický režim. Napriek prísľubom, že zachovajú slobodu afganských médií, však už v posledných mesiacoch došlo k prípadom zastrašovania alebo fyzického násilia voči novinárom.

V posledných dvoch desaťročiach, keď v krajine operovali zahraničné vojenské sily, došlo v Afganistane k veľkému rozmachu nezávislých médií. S podporou Západu i súkromných investorov boli v krajine založené desiatky televíznych a rozhlasových staníc, ktoré vysielali širokú škálu programov: od reality šou typu Superstar cez hudobné videoklipy až po turecké a iránske telenovely.

Počas prvého talibanského režimu, ktorý v Afganistane vládol v rokoch 1996–2001, afganská mediálna scéna prakticky prestala existovať. Taliban zakázal televíziu, filmy a väčšinu ostatných foriem zábavy, ktoré označil za nemravné. Ľudia prichytení pri sledovaní televízie alebo tí, ktorí vlastnili videoprehrávač, čelili prísnym trestom, ktoré mohli zahŕňať aj verejné zbičovanie.

KÁBUL/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Taliban

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.