Čo znamenajú nazeleno rozsvietené okná v Poľsku? Ľudia dávajú signál migrantom v núdzi

Zelené svetlo v Poľsku je signál pomoci pre migrantov
Zelené svetlo v Poľsku je signál pomoci pre migrantov Zdroj: Profimedia

Niektorí ľudia súcitia s migrantmi, ktorí mrznú na poľsko-bieloruskej hranici.

Migračná kríza na poľsko-bieloruskej hranici sa stáva problémom pre celú EÚ. Poľský premiér Mateusz Morawiecki požiadal aj o stretnutie predsedov vlád krajín Vyšehradskej štvorky (V4). No zatiaľ čo sa politici dohadujú, rodiny s malými deťmi mrznú a hladujú. Niektorí Poliaci sa preto rozhodli konať.

V poľskom meste Michalow, ktoré leží približne 40 kilometrov od bieloruských hraníc, môžete večer vidieť na niektorých domoch nazeleno rozsvietené svetlá. Je to signál pre migrantov, že ich dom je bezpečným miestom, kde môžu požiadať o pomoc, píše

?" target="_blank">NY Times.

Zdroj: Profimedia

Jednou z dobrovoľníčok je aj Maria Ancipiuková, ktorá chce bezradným ľuďom podať pomocnú ruku. „Každý v núdzi môže na naše dvere zaklopať a my mu pomôžeme. Poskytneme teplý čaj, jedlo aj oblečenie. Ak to bude nutné, privoláme aj lekársku pomoc,“ vysvetľuje iniciatívu miestnych obyvateľov.

Poliaci po celej krajine sa inšpirovali a zelené svetlo je pre nich symbolom solidarity. Dobrovoľníci na mnohých miestach hliadkujú v lesoch a hľadajú migrantov, ktorým sa podarilo dostať cez hranicu a potrebujú pomoc. V lesoch plných močiarov nachádzajú aj ženy s deťmi v zúfalom stave. „Stretli sme rodinu zo Sýrie, ktorá nemala žiadne topánky,“ uviedla jedna z dobrovoľníčok.

(Dobrovoľníci nosia zásoby pre migrantov)

Ďalší zúfalí migranti sa pokúsili prekročiť hranicu

Skupina približne 150 migrantov sa v noci na pondelok (22.11.) neúspešne pokúsila prekročiť poľské hranice neďaleko obce Dubicze Cerkiewne a nelegálne sa z Bieloruska dostať do EÚ. Oznámila to v pondelok na Twitteri poľská pohraničná stráž.

Poľský prezident Andrzej Duda pre týždenník Sieci uviedol, že bieloruský prezident Alexandr Lukašenko svoje konanie zameriava na Poľsko zrejme preto, že „tvrdo bránime hranicu a režim v Minsku chce ukázať fyzickú konfrontáciu so Západom“.

Medzi migrantmi na poľsko-bieloruskej hranici potvrdili prvý prípad koronavírusu

Zábery bieloruskej agentúry Belta ukazujú, ako vojaci v pondelok ráno migrantom v núdzovom ubytovacom zariadení v obci Brusgi pri hraniciach s Poľskom rozdávajú teplý čaj, sušienky, jogurty či tvaroh. V provizórnej ubytovni v miestnom sklade sa tam podľa odhadov nachádza 2000 migrantov.

V Bielorusku sa v tomto čase nachádzajú experti zo Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) s cieľom zistiť, akú pomoc môžu v súčasnej kríze v krajine poskytnúť. Podľa údajov miestnych úradov previezli do nemocníc už okolo 100 migrantov vrátane osôb so zápalom pľúc. Veľké obavy panujú i vzhľadom na prípadné rozšírenie koronavírusu v núdzovom ubytovaní.

Zdroj: TASR/AP

Migranti do Poľska, rovnako aj do Litvy a Lotyšska, začali prichádzať po tom, ako bieloruský líder Lukašenko koncom mája avizoval, že Minsk im už nebude brániť v ceste do EÚ cez územie Bieloruska, čím reagoval na sprísnené sankcie Západu.

EÚ tvrdí, že Lukašenkov režim odvtedy migrantov na hranice zmienených krajín vysiela zámerne, aby tak spôsobil chaos a spory v Únii. Lukašenko to popiera. Ľudia z Iraku, Sýrie či Afganistanu prichádzajú do Bieloruska na turistické víza.

VARŠAVA/jh

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Poľsko

Dôležité udalosti