Zahraničné

Ojedinelý pohľad! Sledujte NAŽIVO kozmonautov v otvorenom vesmíre

ISS, kozmonauti, vesmir.jpg
ISS, kozmonauti, vesmír Zdroj: TASR

Už túto sobotu.

Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) nariadil sériu mimoriadnych výstupov do otvoreného kozmu, počas ktorých sa astronauti pokúsia odstrániť poruchu v chladiacom systéme Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS). 

Podľa NASA budú potrebné tri výstupy astronautov a prvý z nich by sa mal uskutočniť v sobotu. Každý potrvá približne šesť a pol hodiny a v priamom prenose ho bude vysielať televízia NASA. 

Zdroj: TASR

Cieľom vesmírnych vychádzok bude výmena pokazeného čerpadla, ktorého porucha minulý týždeň spôsobila abnormálne zvýšenie teploty a následné automatické vypnutie jedného z dvojice chladiacich systémov ISS, uviedla stanica BBC. 

NASA označila vzniknutú situáciu za potenciálne rizikovú ale zdôraznila, že šiestim členom posádky nehrozí žiadne nebezpečenstvo.

Nefunkčný čerpací modul je súčasťou jedného z dvoch vonkajších chladiacich systémov stanice, ktoré za pomoci cirkulácie amoniaku udržujú nízku teplotu vonkajších a vnútorných zariadení. Experti predpokladajú, že poruchu zavinilo zlyhanie regulačného ventilu vo vnútri čerpadla.

Nevyhnutné opravy dostali prednosť aj pred pôvodne plánovaným štartom zásobovacej kozmickej lode, ktorý z tohto dôvodu presunuli až na január budúceho roku.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.