Migranti z poľsko-bieloruskej hranice sú pre Slovensko rizikom. Sme na to pripravení?

Migranti na poľsko-bieloruskej hranici
Migranti na poľsko-bieloruskej hranici Zdroj: TASR/AP

Migranti si hľadajú nové cesty, ako sa dostať do EÚ.

Migranti z Ázie, ktorí uviezli na bieloruskej hranici, sa pokúšajú za každú cenu nájsť cesto do krajín Európskej únie. V provizórnych podmienkach hladujú a mrznú a niet cesty späť. Bielorusi ich na jednej strane tlačia do Poľska a zároveň chystajú ďalší repatriačný let do Iraku či Sýrie. Prvé lietadlo s vyše 431 irackými migrantmi odletelo z Minska do Bagdadu 18. novembra, druhé so 118 ľuďmi odletelo len včera (22.11.).

Aj napriek plotu, ktorým sa Poliaci snažia zabrániť nelegálnemu prekročeniu hraníc, si nachádzajú nové cesty. Poľská pohraničná stráž v pondelok (22.11.) nahlásila podľa agentúry Reuters až 174 ďalších pokusov o prekročenie hranice pri obci Bialowieza.

Humanitárne organizácie, ktoré sa snažia bezradným ľuďom zabezpečiť aspoň potraviny, oblečenie a lieky, potvrdili už 13 mŕtvych migrantov, ktorí zahynuli pre katastrofálne podmienky na hranici. Teploty klesli pod nulu a na východnom území Poľska napadol aj sneh. Časť migrantov umiestnili do bieloruského logistického centra, kde spia na zemi stovky ľudí.

V utorok (23.11.) sa kvôli mimoriadnej situácii na poľsko-bieloruských hraniciach koná v Budapešti stretnutie predsedov vlád krajín V4 (Vyšehradskej štvorky). Uskutočnilo sa na žiadosť poľského premiéra Meteusza Morawieckeho.

Správanie bieloruského režimu je neakceptovateľné, povedal po tomto rokovaní predseda vlády Eduard Heger. Zdôraznil, že Slovensko podporuje akékoľvek sankcie voči Bielorusku.

„Treba čo najskôr sankcionovať letecké spoločnosti, ktoré sa zapájajú do obchodu s ľuďmi," podčiarkol Heger, ktorý dodal, že táto situácia sa týka celého regiónu – Litvy, Lotyšska a premiéri V4 sa intenzívne venovali aj situácii v Poľsku.

Slovensko v pohotovosti?

Slovensko sa od spomínanej poľsko-bieloruskej hranice nachádza približne 80 kilometrov. Mnohí Slováci zbystrili pozornosť, keď sa na sociálnych sieťach začali objavovať mapy zobrazujúce nové trasy migrantov, ktorí sa chcú do EÚ dostať cez Ukrajinu a Slovensko. Podľa poľských médií sú písané v arabčine.

Zdroj: TV Markíza

Až päťtisíc migrantov sa vraj plánuje presunúť cez Slovensko na západ. Zistili sme, kadiaľ majú ísť

Naši ukrajinskí susedia na hranici už údajne zadržali prvých utečencov. Ukrajinská pohraničná stráž je preto v pozore. Obávajú sa, že ich hranica sa môže stať novým ohniskom migračnej krízy. Kyjev dokonca hovorí aj o výstavbe múru so susedmi. Viac si prečítajte v článku: Migranti na východe Európy si našli nové trasy. Dostali sa už na Ukrajinu.

Ako v nedeľu (21.11.) naznačil v relácii V politike na TA3 minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak, už pred dvomi týždňami o tom rokovala Bezpečnostná rada SR „Veľmi dobre vieme o rizikách, ktoré hrozia, aj sa na ne pripravujeme,“ uviedol.

Na rokovanie Bezpečnostnej rady SR sme sa opýtali aj ministra vnútra Romana Mikulca. Ten sa však k nej konkrétne nevyjadril, len uviedol, že Slovensko je na prípadnú vlnu migrantov pripravené.

„Bielorusko zneužíva migračnú krízu, aby znepríjemnilo život európskym krajinám. My s týmito krajinami veľmi aktívne komunikujeme. Pre Slovensko je veľmi dôležité, aby sme mali chránenú schengenskú hranicu, za ktorú sme zodpovední, a to plníme. Aj v tejto oblasti vyvíjame ďalšie aktivity, akým spôsobom do budúcna ešte zlepšiť ochranu hraníc," dodal pre TVNOVINY.sk minister.


Výnimočný stav v Poľsku

Poľská pohraničná stráž od začiatku tohto roka zaznamenala viac než 34-tisíc pokusov o nelegálne prekročenie poľsko-bieloruskej hranice, z toho 6000 od začiatku tohto mesiaca. Od 2. septembra platí v oblastiach Poľska ležiacich na hraniciach s Bieloruskom výnimočný stav.

Varšava na prílev migrantov zareagovala vyslaním tisícov vojakov do pohraničnej oblasti, zavedením výnimočného stavu, ako aj rýchlym stavaním plotu z ostnatého drôtu. Avizovala tiež, že v decembri chce začať na hraniciach stavať múr, pričom jeho stavbu by rada dokončila v prvej polovici budúceho roku.

BRATISLAVA/Jana Habarová, TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Poľsko

Dôležité udalosti