Zahraničné

Najstarší štát na svete už neprijíma obyvateľov

Pohľad na San Marino.
Zdroj: shuterstock.com

Ani keby ste boli milionár, byt si tam nemôžete kúpiť, hoci ľudí stále ubúda.

V krajine, kde sa platia minimálne dane a z každého kúta dýcha umenie - tam by chcel žiť azda každý. Ale márne. V San Marine novousadlíkov neprijímajú. Zahraniční hostia im stačia len ako turisti. A nakúpiť si tam môžu skutočne lacno.

Najstarší štát na svete sa rozprestiera na upätí pohoria Monte Titano na východe Talianska. Do centra mesta sa dostanete autom, ktoré odstavíte na záchytnom parkovisku alebo sa vyveziete lanovkou.

Mesto láka nielen milovníkov umenia a histórie. Na svoje si prídu aj zberatelia mincí. Keďže sanmarínskych jedno či dvoj-euroviek je v obehu len zopár, majú veľkú hodnotu. Zberatelia za ne dajú aj 200 eur.

Život v treťom najmenšom štáte sveta je v skutku výhodný. A dôvod? Platia minimálne dane.

Lacná koža, originály kabeliek a parfumov lákajú tisíce cudzincov. No ak by niekto túžil usadiť sa tu, mal by vedieť, že ani s tučným kontom to nie je jednoduché.

Podľa rozhodnutia mestskej rady je to zakázané, San Marino sa nesmie zväčšovať. Byt si môže kúpiť iba Sanamarínčan.

Na svoj miniatúrny kraj sú miestni veľmi hrdí, dokonca aj prechody pre chodcov majú vo farbách vlajky. turistov však majú radi, uvedomujú si, aký z nich majú zisk. Až 60 percent z príjmov majú od ruskej klientely.

Turistom však nedôverujú policajti. Kontrolovali nás aj pri nakrúcaní tejto reportáže. Zakázali nám točiť zábery na budovy bánk.


SAN MARINO/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.