Výbuch v Ruskej bani: Najmenej 11 obetí a 43 zranených. Vyše tridsať osôb uviazlo pod zemou

Záchranný tím
Zdroj: TASR - AP

Záchranné akcie preprušili pre hrozbu z ďalšieho výbuchu.

Výbuch a následný požiar zachvátil uhoľnú baňu v Kemerovskej oblasti na ruskej Sibíri. Podľa agentúry TASS si nešťastie vyžiadalo životy najmenej 11 baníkov. Hospitalizovaných je 38 ľudí, z toho piati v ťažkom stave. Všetci zranení sa otrávili oxidom uhoľnatým. O osude ďalších 35 osôb nie je nateraz nič známe. Podľa agentúry Interfax sa predpokladá, že uviazli v únikovej šachte.

Federálna služba pre dohľad v oblasti ekológie, technológií a využívania jadrovej energie (Rostechnadzor) predpokladá, že k výbuchu došlo v jednej vetracej štôlni. Jeho príčinou mohlo byť vznietenie uhoľného prachu.

Celkovo sa v bani v čase zadymenia nachádzalo 285 ľudí.


Hrozí ďalší výbuch

Záchrannú akciu v uhoľnej bani v Kemerovskej oblasti na ruskej Sibíri dočasne prerušili pre hrozbu ďalšieho výbuchu. Informovala o tom agentúra TASS.

Guvernér Kemerovskej oblasti Sergej Civiľov spresnil, že pátracie a záchranné operácie boli prerušené po tom, ako záchranári v epicentre výbuchu a požiaru zistili vysokú koncentráciu metánu a oxidu uhoľnatého. Ubezpečil, že záchranná operácia bude obnovená hneď po tom, ako koncentrácia plynov klesne na bezpečnú úroveň.

Doplnil, že do záchrannej akcie bolo zapojených 32 jednotiek banských záchranárov, čo je 214 osôb.

Civiľov vo videu na sociálnej sieti Telegram povedal, že s uviaznutými baníkmi v podzemí "neprebieha žiadna komunikácia". „Nie je tam hustý dym, takže budeme dúfať, že tam nie sú žiadne plamene,“ povedal Civiľov s tým, že vetracie systémy v bane fungujú.

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov novinárom povedal, že prezident Vladimir Putin "vyjadril hlbokú sústrasť" rodinám obetí. Miestni vyšetrovatelia uviedli, že dym sa šíril v bani štvrtok okolo 08:35 h miestneho času (02.35 SEČ).


V tej istej bani došlo k tragédii aj v roku 2004, keď tam po výbuchu metánu zahynulo 13 ľudí. V roku 1981 si tam explózia vyžiadala päť ľudských životov, píšu podľa AFP ruské médiá.

MOSKVA/TASR, vd

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Rusko

Dôležité udalosti