Zahraničné

Silné zemetrasenie v Kalifornii. Už 120 zranených

Silné zemetrasenie
Zdroj: SITA

Zemetrasenie bolo najsilnejším v regióne za posledné štvrťstoročie.

Pri silnom zemetrasení s magnitúdou 6,1, ktoré v nedeľu o 3:20 miestneho času zasiahlo severnú Kaliforniu, sa zranilo niekoľko desiatok ľudí. Odhaduje sa, že škody na majetku presiahnu 1 miliardu dolárov.

Zdroj: SITA

Podľa americkej spravodajskej stanice CNN nemocnice v okolí doteraz ošetrili najmenej 120 ľudí. Zranenia šiestich osôb lekári označili za veľmi vážne. Medzi nimi je aj malé dieťa, ktoré zasiahol padajúci komín a ktoré museli previezť vrtuľníkom.

Zdroj: SITA

Epicentrum zemetrasenia sa podľa údajov americkej geologickej služby USGS nachádzalo deväť kilometrov juhozápadne od známej vinárskej oblasti Napa a približne 81 kilometrov severne od San Francisca, priblížila agentúra DPA.

Zdroj: SITA

Podľa radnice mesta Napa zemetrasenie úplne zničilo štyri domy. Ďalšie dva domy zachvátil požiar. Okrem toho radnica hlási úniky zemného plynu i vody, ako aj veľké materiálne škody na historických budovách a obchodoch. Zemetrasenie poškodilo aj energetickú sieť v regióne. Bez elektrickej energie zostalo najmenej 15.000 obyvateľov.

"Zemetrasenie zasiahlo všetkých a všetko v meste Napa. Môj dom a domy všetkých ostatných sú jedna veľká katastrofa. Vyzerá to ako keby sa k nám niekto bol vkradol a všetko spustošil, izbu po izbe," CNN cituje jednu z obyvateliek oblasti.

Guvernér Kalifornie Jerry Brown už v oblasti vyhlásil stav núdze. V meste bolo zriadené aj evakuačné stredisko. DPA pripomína, že podľa seizmológov existuje 54-percentná pravdepodobnosť, že oblasť by v priebehu nasledujúceho týždňa mohli zasiahnuť silné opakované otrasy.

SAN FRANCISCO/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.