V okolí hraníc Ukrajiny sa zhromažďujú tisícky vojakov. Zelenskyj žiada rokovania s Ruskom

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Zdroj: TASR/AP

Je otázne, či sa podarí Ukrajine a Rusku ukončiť osemročný vojenský konflikt.

Rusko v stredu oznámilo, že Ukrajina presunula tisíce svojich vojakov do východnej časti krajiny, kde vedie boje proti proruským separatistom. Informovali o tom agentúry AFP a TASS.

Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Marija Zacharovová oznámila, že v regióne Donbas na Ukrajine sa nachádza 125 000 ukrajinských vojakov.

Ukrajinské úrady podľa jej slov odmietajú mierové riešenie konfliktu v Donbase a Rusko je „vážne znepokojené" krokmi Kyjeva namierenými na zničenie minských dohôd.

Západní spojenci Ukrajiny minulý mesiac upozornili na to, že Rusko opätovne zhromažďuje svoje vojenské sily v okolí hraníc s Ukrajinou. Spojenci taktiež upozornili na možnú inváziu.

Kremeľ tieto tvrdenia odmieta a viní zo stupňovania napätia Západ, ktorý Ukrajine dodáva moderné zbrane, uskutočňuje vojenské cvičenia v Čiernom mori a vykonáva prelety vojenských lietadiel neďaleko ruských hraníc.

Obavy medzinárodného spoločenstva vzbudili už na jar manévre, v rámci ktorých vyslala Moskva na prelome marca a apríla do oblastí pri hraniciach s Ukrajinou tisíce vojakov. Zúčastnili sa tam na vojenskom cvičení považovanom za najväčšie od roku 2014, keď Rusko anektovalo ukrajinský Krymský polostrov, respektíve odvtedy, ako začalo podporovať separatistických povstalcov na východe Ukrajiny.

V septembri 2014 zástupcovia Ruskom podporovaných samozvaných republík Donbasu – Doneckej a Luhanskej ľudovej republiky (DĽR a LĽR), ako aj Kyjeva, Moskvy a Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) podpísali prvú a vo februári 2015 druhú minskú dohodu, ktoré sumarizujú opatrenia na deeskaláciu konfliktu v Donbase.

Zdroj: TASR/AP

Ukrajinský prezident Zelenskyj žiada priame rokovania s Ruskom

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v stredu žiadal priame rokovania s Ruskom s cieľom ukončiť osem rokov trvajúci vojenský konflikt s proruskými separatistami na východe Ukrajiny. Informovala o tom agentúra AFP.

„Je potrebné povedať pravdu, že bez priamych rozhovorov s Ruskom nebudeme schopní túto vojnu ukončiť," povedal Zelenskyj pred poslancami ukrajinského parlamentu – Najvyššej rady.

Ukrajinské ministerstvo zahraničných vecí v utorok oznámilo, že Rusko zhromaždilo 115 000 svojich vojakov na polostrove Krym, ktorý Moskva anektovala v roku 2014, a do dvoch regiónov na východe Ukrajiny, ktoré ovládajú proruskí separatisti.

„Buďme úprimní, vojna v Donbase trvá už osem rokov. Osem rokov, odkedy Rusko anektovalo Krym," povedal Zelenskyj. Prezident dodal, že nemá strach hovoriť priamo s ruským prezidentom Vladimirom Putinom.

KYJEV/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti