Rakúsky exkancelár Sebastian Kurz nečakane odchádza z politiky

Bývalý rakúsky kancelár Sebastian Kurz
Bývalý rakúsky kancelár Sebastian Kurz Zdroj: Profimedia

Špeciálna protikorupčná prokuratúra ho podozrieva zo sprenevery.

Bývalý rakúsky kancelár Sebastian Kurz odíde z postu predsedu strany ÖVP (Rakúska ľudová strana) aj z politiky, informovala agentúra Profimedia. Nahradiť by ho mal minister vnútra Karl Nehammer.

Ako informuje rakúsky denník Kronen Zeitung na svojom portáli, Sebastian Kurz uviedol ako dôvod svojho stiahnutia z politického života narodenie prvého dieťaťa. Otcom sa stal 27. novembra a má syna.

Bývalý kancelár uviedol, že „už nechce škodiť politike“. Špeciálna protikorupčná prokuratúra ho podozrieva zo sprenevery. Kurz zo štátnych peňazí údajne financoval prieskumy verejnej mienky, pomocou ktorých sa dostal do čela strany a neskôr aj vlády. Okrem toho sa údajne dopustil krivej výpovede pred parlamentným výborom pre vyšetrovanie korupčného škandálu Ibiza.

Kurz všetky obvinenia odmieta, 11. októbra však pod verejným tlakom druhýkrát odstúpil z funkcie kancelára, ktorým bol od 7. januára 2020.

Rakúsky parlament Kurza 18. novembra jednomyseľne zbavil poslaneckej imunity, aby mohlo byť voči nemu vedené vyšetrovanie podozrení z korupcie.

Z politiky odchádza aj Kurzov dôverník

Rovnaký krok oznámil aj minister financií Gernot Blümel, píše agentúra DPA. "Rozhodol som sa opustiť politiku," povedal 40-ročný minister, ktorý bol považovaný za Kurzovho dôverníka. Svoj krok zdôvodnil okrem iného vyhrážkami smrťou, ktoré údajne dostáva jeho rodina. Pripustil však, že ho ovplyvnil aj Kurzov krok.

Ide o tretí veľký odchod na rakúskej politickej scéne ohlásený v priebehu jedného dňa. Kancelár Alexander Schallenberg oznámil taktiež vo štvrtok večer, že dáva k dispozícii svoju funkciu a odíde z nej, akonáhle na to vnútri strany ÖVP "nastavia výhybku".

"Nemám v úmysle – a nikdy to nebolo mojím cieľom – prevziať funkciu predsedu Novej ľudovej strany (ÖVP)," vyhlásil 52-ročný Schallenberg na margo Kurzovho odchodu z postu predsedu strany. Ako pokračoval: "Som pevne presvedčený, že tieto funkcie – predsedu vlády a tiež najsilnejšej strany v Rakúsku – by mali byť čoskoro opäť v jedných rukách. Takže týmto dávam k dispozícii funkciu spolkového kancelára."


VIEDEŇ/Tvnoviny.sk

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Sebastian Kurz

Dôležité udalosti