Zahrali jej na želanie tri piesne. Ozbrojené sily sa vojenskou ceremóniou rozlúčili s Merkelovou

Angela Merkelová
Zdroj: TASR - AP

Budúci týždeň ju na poste kancelára nahradí Olaf Scholz.

Príslušníci nemeckých ozbrojených síl (Bundeswehr) sa vo štvrtok rozlúčili vojenskou ceremóniou s dosluhujúcou kancelárkou Angelou Merkelovou. Išlo o ceremóniu zvanú „veľká večierka“, akou sa armáda lúči s najvyššími ústavnými činiteľmi, informovala televízna stanica Deutsche Welle (DW).

Merkelová na nej vystúpila s krátkym prejavom, pričom sa poďakovala Nemcom a vyzvala ich, aby k životu pristupovali s „ľahkým srdcom“ a boli optimistickí ohľadom budúcnosti svojej krajiny.

„Šestnásť rokov na poste nemeckej kancelárky bolo bohatých na udalosti, často aj veľmi náročné, či už politicky alebo ľudsky,“ povedala dosluhujúca kancelárka. Dodala, že viacero kríz ukázalo, aká dôležitá je pri ich zvládaní medzinárodná spolupráca.

Dodala, že „obzvlášť posledné dva roky pandémie“ odhalili, „aká je skutočne dôležitá dôvera v politických lídrov, vedu a verejný diskurz“. Demokracia je totiž podľa Merkelovej slov založená aj na dôvere, „solidarite, na vzájomnom počúvaní sa a tiež na faktoch“.

Svoj prejav zakončila tým, že Nemcov povzbudila, aby sa v budúcnosti na svet pozerali aj „z pohľadu iných ľudí“.


Vojenská kapela zahrala Merkelovej na želanie tri piesne. Agentúra Reuters tento kancelárkin výber označila za eklektický hudobný mix, ktorý zaujal nemecký národ.

Išlo o pieseň Großer Gott, wir loben dich (Veľký bože, chválime ťa), ktorá podľa Reuters predstavovala poctou Merkelovej protestantskej výchove. Ďalej si kancelárka vybrala skladbu zo 60. rokov 20. storočia Für mich soll’s rote Rosen regnen (Pre mňa majú pršať červené ruže) a tiež niekdajší rockový hit Du hast den Farbfilm vergessen (Zabudol si na farebný film), ktorý v 70. rokoch naspievala východonemecká punková speváčka Nina Hagenová.

Angela Dorothea Merkelová, rodená Kasnerová, sa narodila 17. júla 1954 v Hamburgu vo vtedajšom Západnom Nemecku ako prvé dieťa evanjelického farára. Vyrastala však vo Východnom Nemecku, kam sa jej rodina presťahovala len niekoľko týždňov po jej narodení.

Po ukončení štúdií na lipskej univerzite v roku 1978 začala pôsobiť ako vedecká pracovníčka na Inštitúte fyzikálnej chémie Akadémie vied Nemeckej demokratickej republiky (NDR) v odbore kvantová chémia. S politickou kariérou začala Angela Merkelová po páde železnej opony - ako 35 ročná. V decembri 1989 vstúpila do novovzniknutej strany Demokratický vzostup (Demokratischen Aufbruch). Táto strana sa v roku 1990 zlúčila s Kresťanskodemokratickou úniou (CDU) a Merkelová sa stala jej členkou.

Odchádzajúcu kancelárku na budúci týždeň v úrade nahradí doterajší minister financnií Olaf Scholz zo Sociálnodemokratickej strany Nemecka (SPD) .

NEMECKO/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Angela Merkelová

Dôležité udalosti