Zoznámte sa s Amecou. Je to najpokročilejší robot s dokonalou ľudskou mimikou

grab robot.jpg

Má až desivo realistické pohyby tváre.

Najpokročilejší humanoidný robot na svete ožil. Inžinieri z britskej spoločnosti Engineered Arts ho prebudili, aby svetu ukázal, čo dokáže. Má až desivo realistické črty tváre s dokonalou mimikou, vďaka ktorej dokážete rozoznať jednotlivé emócie, píše agentúra Reuters.

Robota pomenovali „Ameca“. Iba 40-sekundové video sa stalo za krátky čas hitom na internete. Ameca sa na ňom zdanlivo prebúdza a pohybuje pri tom aj rukami.

Robot má síce sivú „pokožku“, ale je to doteraz najdokonalejšia robotická verzia človeka. Engineered Arts ho považuje za najlepšieho humanoidného robota, aký bol vytvorený za účelom komunikácie s ľuďmi.


Krátke video láka ľudí na technologickú výstavu CES 2022, ktorá sa uskutoční v januári v americkom Las Vegas. Ameca bude hlavným bodom programu.

Firma Engineered Arts sa dlhodobo zameriava na vývoj moderných robotov. Mnohé z nich sú už dnes uvádzačmi v zábavných parkoch, na biznisových akciách či vo vedeckých centrách.

Spoločnosť funguje od roku 2004, založil ju Will Jackson. Medzi jej najúspešnejšie projekty patria roboty Mesmer a RoboThespian, predchodcovia Amecy.

„Dôvod, prečo sme vyrobili robota, ktorý vyzerá ako človek, je interakcia s ľuďmi. Ľudská tvár je širokopásmový komunikačný nástroj, a preto sme sa k nej chceli čo najviac priblížiť,“ uviedol Jackson.

Ameca je vyvrcholením 15-ročnej práce veľkej skupiny ľudí a jeden takýto robot stojí viac ako 100-tisíc libier (117-tisíc eur).

LONDÝN/jh

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.