Elektronické cigarety môžu spôsobiť poruchy erekcie, ukázala štúdia z USA

Ilustračná snímka.
Zdroj: shutterstock/Marc Bruxelle

V porovnaní s tými, ktorí e-cigarety nikdy nevyskúšali, mali každodenní užívatelia dvakrát vyššiu pravdepodobnosť, že ich postihnú poruchy erekcie.

Sú elektronické cigarety naozaj bezpečnejšie ako klasické tabakové výrobky? Touto otázkou sa zaoberal výskum vedcov z amerických univerzít Grossman School of Medicine a Johns Hopkins University Schoool of Medicine. Ukázalo sa, že medzi fajčením e-cigariet a zdravotnými problémami existuje významná súvislosť.

Výsledky štúdie, ktorú publikoval odborný portál American Journal of Preventive Medicine, naznačili, že u mužov vo veku 20 až 65 rokov, ktorí nemali žiadne kardiovaskulárne ochorenie a pravidelne fajčili e-cigarety, bola dva a pol násobne väčšia pravdepodobnosť, že budú trpieť erektilnou dysfunkciou, ako u tých, ktorí elektronické cigarety nikdy nepoužívali.

„Keďže mnoho ľudí fajčí e-cigarety, aby sa tak zbavili závislosti na klasických cigaretách, alebo si ich zvolili ako bezpečnejšiu a zdravšiu alternatívu, musíme preskúmať vzťah medzi nimi a erektilnou dysfunkciou a odhaliť tak potenciálne dôsledky pre sexuálne zdravie mužov. Teraz je ešte jasnejšie, že musia vzniknúť ďalšie štúdie, ktoré by ukázali, či sú e-cigarety naozaj bezpečnejšie,“ uviedol Omar El Shahawym šéf tímu vedcov. Ktorý zrealizoval výskum.

Vedci využili údaje zo štúdie PATH (Population Assessment of Tobacco and Health Study), čo je celonárdoná reprezentatívna štúdia 45 971 dospelých Američanov vo veku 18 rokov a starších, ktorá skúma spôsoby užívania tabaku a zdravotné výsledky.

Dôležité je, že výskum bral do úvahy veľké množstvo rôznych rizikových faktorov, čím sa vedci snažili vylúčiť najrôznejšie náhodne spojenia. Asi polovica účastníkov fajčila aj v minulosti, pätina fajčila v čase zberu dát a 14 percent užívalo iné tabakové výrobky.

V porovnaní s tými, ktorí e-cigarety nikdy nevyskúšali, mali každodenní užívatelia dvakrát vyššiu pravdepodobnosť, že ich postihnú poruchy erekcie. Medzi respondentmi vo veku 20 až 65 rokov s normálnym indexom telesnej hmotnosti vedci zistili významnú súvislosť – to znamená, že sa tento problém netýka iba ľudí s väčšími zdravotnými problémami, ale objavuje sa aj u relatívne zdravej populácie.

Autorom výskumu sa podarilo objaviť aj ďalšiu dôležitú súvislosť: pravdepodobnosť erektilných dysfunkcií významne klesala u mužov, ktorí sa častejšie venovali intenzívnejšej fyzickej aktivite.

Jasný dôkaz ešte nemáme, no ďalší výskum má zmysel

Autori práce zdôrazňujú, že hoci výskum naznačuje silnú súvislosť medzi fajčením e-cigariet a poruchami erekcie, zatiaľ sa ale nedá považovať za jasný dôkaz, že ide o príčinnú súvislosť – teda, že erektilné dysfunkcie priamo spôsobujú tieto zdravotné problémy. Práca totiž mala niekoľko obmedzení: účastníci sami hlásili svoje problémy, takže výsledky môžu byť skreslené.

Chýbajú jasné dôkazy, ktoré by ich tvrdenia potvrdili – tým by mohli byť napríklad lakárske záznamy o tom, že používajú lieky na poruchy erekcie. V hre je tak aj možnosť, že muži s erektilnými dysfunkciami sú natoľko vystresovaní, že sa napätie snažia odbúravať fajčením – napríklad elektronických cigariet.

Výskum bude pokračovať ďalej a v ďalšej fáze sa vedci zamerajú na možnosť, či majú niektoré e-cigarety silnejšiu súvislosť s poruchami ako iné. V budúcnosti by mala vzniknúť aj práca skúmajúca súvislosť medzi užívaním exlektronických cigariet a sexuálnymi dysfunkciami u žien.


NEW YORK/kc

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Elektronická cigareta

Dôležité udalosti