Zahraničné

V kauze bieloruského novinára Prataseviča obvinili aj jeho priateľku. Hrozí jej šesť rokov väzenia

Priateľka bieloruského novinára Sofia Sapega
Priateľka bieloruského novinára Sofia Sapega Zdroj: Profimedia

Je obvinená z podnecovania nenávisti, pretože spravovala na sociálnej sieti kanál aktivistov.

Bieloruská prokuratúra vzniesla obvinenia z „podnecovania nenávisti" voči ruskej občianke Sofii Sapegovej, ktorú v máji zadržali bieloruské úrady spoločne s jej priateľom - bieloruským novinárom a aktivistom Ramanom Pratasevičom. Dvojicu zadržali na letisku v Minsku po nútenom presmerovaní ich letu, ktorý smeroval z Atén do Vilniusu.

Sapegovú (23) obvinila prokuratúra z podnecovania nenávisti za to, že na sociálnej sieti Telegram spravovala kanál, ktorý zverejňoval osobné údaje príslušníkov bieloruských bezpečnostných síl zasahujúcich proti prodemokratickému hnutiu, aktivistom a nezávislým médiám v Bielorusku, informovala BBC. V prípade, že by ju z tohto činu usvedčili, hrozilo by mladej Ruske až šesťročné väzenie.

Prípad Pratasevič: Dispečer, ktorý komunikoval s posádkou lietadla, zmizol

Sofiu Sapegovú zadržali spoločne s Pratasevičom 23. mája, keď bieloruské úrady prinútili lietadlo spoločnosti Ryanair smerujúce z Atén do Varšavy, aby pristálo v Minsku. Tvrdili pritom, že dostali varovanie o nastražení bomby na palube lietadla. Toto podozrenie sa ale nepotvrdilo. Počas pristátia v Minsku z lietadla vyviedli Prataseviča a Sapegovú, pričom oboch zadržali na základe podozrenia z páchania trestnej činnosti na území Bieloruska. Dvojicu koncom júna premiestnili z väzby do domáceho väzenia.

Odklon lietadla a zadržanie Prataseviča a Sapegovej vyvolalo pobúrenie medzinárodného spoločenstva, pričom Európska únia reagovala aj uvalením rozsiahlych nový ekonomických sankcií na Bielorusko.

Zdroj: Profimedia

Pratasevič (26) čelí obvineniam súvisiacim s vlnou protestov, ktoré v Bielorusku vypukli po sporných, zrejme zmanipulovaných prezidentských voľbách z augusta 2020. Víťazom týchto volieb sa podľa oficiálnych výsledkov stal dlhoročný prezident Alexandr Lukašenko, čo však neuznala opozícia ani Západ. Výsledky volieb však uznal Kremeľ, ktorý dlhodobo podporuje Lukašenkov režim.

Raman Pratasevič bol spoluzakladateľom kanálu Nexta Live na službe Telegram, ktorý pokrýval zmienené povolebné masové protesty. V súlade so vznesenými obvineniami mu hrozí až 15-ročné väzenie.

MINSK/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti