Na Mont Blancu našiel krabicu plnú drahokamov. Teraz dostal polovicu vo veľmi slušnej hodnote

2301_Reflex_23_01_P20_dnes_17_25.mp4
Zdroj: TASR/AP Photo/Patrick Gardin

V krabici sa nachádzali smaragdy, rubíny a zafíry.

Pri zdolávaní hory Mont Blanc v roku 2013 našiel alpinista kovovú krabicu smaragdov, rubínov a zafírov na francúzskej strane hory.

Ako píše The Guardian, predpokladá sa, že truhlica patrila cestujúcemu na palube indického lietadla, ktoré sa zrútilo pred polstoročím.

Anonymný horolezec pri prekonávaní ľadovca Bossons zazrel kovovú krabicu. Vo vnútri našiel vrecúška, na ktorých bol nápis Made in India a ktoré obsahovali drahokamy. Nález odovzdal francúzskej polícii.

Muža teraz po neúspešnom pátraní po rodine pôvodného indického majiteľa odmenili polovicou pokladu. Druhú polovicu si ponechal úrad v Chamonix.

Každá z nich má hodnotu približne 150-tisíc eur, uviedol starosta mesta Eric Fournier. Ten alpinistu pochválil za jeho poctivosť.

V oblasti Mont Blancu sa v rokoch 1950 a 1966 zrútili dve indické lietadlá. Na palube prvého stroja zomrelo 48 ľudí, pri druhom nešťastí zahynulo 117 osôb.

Úrady veria, že drahokamy pravdepodobne pochádzajú z letu z roku 1966, ktorý bol na ceste z Bombaja do New Yorku, keď sa zrútil.

BERN/tvnoviny.sk

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Drahokam

Dôležité udalosti