Zomrel spevák maďarskej kapely, ktorej hit pozná každý na svete

János Kóbor z Omega
János Kóbor z Omega Zdroj: Profimedia

János Kóbor sa dožil 78 rokov.

Vo veku 78 rokov zomrel v pondelok (6.12.) v Budapešti po krátkej chorobe spoluzakladateľ jednej z najúspešnejších maďarských rockových skupín Omega, spevák a gitarista János Kóbor. Kapela to oznámila na svojom facebookovom účte.

Hudobníka hospitalizovali 9. novembra s infekciou nového druhu koronavírusu, po štyroch dňoch ho previezli na Városmajorskú kliniku srdcových a cievnych chorôb, kde v pondelok vo veku 78 rokov ochoreniu COVID-19 podľahol.

Kóbor János (1943-2021) Megrendülten tudatjuk, hogy Kóbor János, az Omega együttes Kossuth-díjas és Liszt Ferenc-díjas...

Uverejnil používateľ Omega Pondelok 6. decembra 2021

V rozhovore pre spravodajský server Ripost.hu Kóbor 18. novembra uviedol, že sa neobáva tejto choroby, nikdy nebol chorý a stále sa cíti zdravý a silný. Zdôraznil, že vždy dodržiaval epidemické opatrenia, aj keď mu prekážalo obmedzené dýchanie s rúškom. Proti covidu sa síce zaočkovať nedal, ale odporcom očkovania nikdy nebol. V rozhovore podčiarkol, že nech sa každý, kto vakcínu považuje za dôležitú, zaočkovať dá.

Skupina Omega bola založená v septembri 1962 a mala výrazný úspech aj mimo Maďarska. V 60. a 70. rokoch bola populárna v bývalom Československu, ako aj v Poľsku či vo vtedajšej Juhoslávii, a koncertovala i v Anglicku a Nemecku.


Hit, ktorý preslávili Scorpions

Najznámejším hitom Omegy je skladba Gyönghajú lány (Perlovlasé dievča), ktorú naspievala v roku 1995 aj skupina Scorpions s názvom „White Dove" a preslávila ju po celom svete.

Známa melódia nadchla aj českého speváka Aleša Brichtu, ktorý nahral cover verziu tejto piesne s názvom „Dívka s perlami ve vlasech“.

Skladbu prebrali aj Slovensky Lady Colors a s Omegou si ju dokonca zaspievali aj na jednom pódiu.

Všetky štyri verzie si môžete vypočuť vo videách:

 

 

BUDAPEŠŤ/TASR/Tvnoviny.sk

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Kapela

Dôležité udalosti