VIDEO: Antarktída zažila úplné zatmenie Slnka. Kontinent sa do tmy ponoril uprostred polárneho dňa

Zatmenie Slnka na Antarktíde.
Zdroj: Profimedia.sk

Niektorí fotografi sa, s cieľom urobiť čo najlepšie snímky, vydali do južného Pacifiku na palube špeciálneho letu Čilských aerolínií.

Západná Antarktída sa v sobotu počas úplného zatmenia Slnka ponorila do tmy. Najjužnejší kontinent síce už dva mesiace zažíva polárny deň, no zatmenie naň prinieslo pár minút takmer úplnej tmy. Nebeské divadlo dokumentuje video agentúry Reuters, ktoré vzniklo v rámci polárnej expedície.

Zatmenie Slnka je prírodný úkaz, ktorý nastane, ak sa Slnko, Mesiac a Zem dostanú do jednej priamky. Na Zemi sa to prejavuje tak, že z pohľadu zo zeme Mesiac úplne alebo čiastočne prekryje Slnko. Dôvod, že zatmenia Slnka je na Zemi možné pozorovať, je ten, že pomer veľkostí Slnka a Mesiaca je takmer presne rovnaký ako pomer ich vzdialeností od Zeme.

Jediné miesto, kde bolo počas tohto roka možné vidieť úplne zatmenie Slnka je práve Antarktída. Čiastočná fáza zatmenia bola viditeľná iba v najjužnejších oblastiach Čile, Juhoafrickej republiky a Austrálie, ako aj v Tasmánii.


Niektorí fotografi sa, s cieľom urobiť čo najlepšie snímky, vydali do južného Pacifiku na palube špeciálneho letu Čilských aerolínií. Medzi nimi bol aj český astrofotograf Petr Horálek, ktorého záber čiastočného zatmenia Slnka sa stal astronomickou snímkou dňa amerického vesmírneho úradu NASA. Fotografia dostala názov „Total Solar Eclipse Below the Bottom of the World“ („Úplné zatmenie Slnka pod spodkom sveta“).

„Záber ukazuje pohľad na zatmenie Slnka z lietadla počas letu nad Južným oceánom. Samotné zatmenie leží nízko nad obzorom v smere, kde už sa nachádza Antarktída,“ spresnil Horálek pre portál Novinky.

Ufff

Uverejnil používateľ Petr Horálek Sobota 4. decembra 2021

ANTARKTÍDA/kc

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zatmenie Slnka

Dôležité udalosti