Zahraničné

Internetom kolujú fotografie dieťaťa, ktoré podrezáva bábiku po vzore islamistov

Bábika už na druhej snímke leží na zemi s odrezanou hlavou a na tele má nôž.
Zdroj: Twitter

Snímky oslavujú vraždu amerického novinára Jamesa Foleyho.

Na sociálnej sieti Twitter sa v pondelok objavili dve inscenované fotografie, ktoré svojským spôsobom oslavujú, ako organizácia Islamský štát zavraždila amerického novinára Jamesa Foleyho. Blonďavej bábike odrezáva na snímke dieťa hlavu. 

Zdroj: Twitter

Na prvej fotografii drží bábiku malé dieťa navlečené do čierneho odevu. Na tvári má kuklu rovnako ako samozvaný kat sunnitských radikálov. Vyrezané sú len diery pre oči a ústa. V jednej ruke drží za vlasy bábiku navlečenú do oranžového odevu, aký mali väzni na Guantanáme a do ktorého bol navlečený aj Foley. V druhej ruke má nôž. Za dieťaťom je čierna vlajka Islamského štátu.

Na druhej snímke leží už bábika na zemi s odrezanou hlavou a na tele má nôž. Nechýba ani pár kvapiek krvi.

Zdroj: Twitter

Fotografia bola zverejnená na Twitteri na účte s názvom Time of Caliphate s výzvou: "Naučte svoje deti rezať hlavy. Zajtra tu bude veľa zhnitých hláv. "

Nie je ale jasné, či za účtom stojí skutočne Islamský štát alebo jeho priaznivci.

Autor knihy Politika a propaganda Nicholas O'Shaughnessy pre web International Business Times povedal, že inscenované snímky využívajú pôvodné zábery "popravy" v novom kontexte: "Zaujímavou otázkou je prečo. Tento spôsob je tak hlboko poburujúci a je založený viac na viere vo zvrchovanú efektivitu strachu. "

Zdroj: SITA


Pritom ale podľa neho hrajú úlohu hlbšie motívy než strach: "Hnev napríklad prehluší všetky ostatné emócie. Islamský štát skutočne robí všetko, aby vyvolal všeobecnú zlosť, takže už nevidíme IS ako ľudský, ale ako monštrum, ktoré musíme zničiť ako šváby."

Upozornil, že to vyzerá ako snaha pripraviť deti o nevinnosť. Islamský štát je pritom známy tým, že sa snaží do svojich radov získavať aj deti. Radikalizuje ich, aby sa k nemu pridali.

Server pri tej príležitosti pripomenul fotografiu, kde otec, v Austrálii narodený radikál, nechal svojho sedemročného syna držať odseknutú hlavu sýrskeho vládneho vojaka. 

Zdroj: Internet


Shiraz Maher, ktorý pracuje v Medzinárodnom centre pre štúdium radikalizácie, spomenul aj prípad 13-ročného chlapca z Belgicka: "Jedným z najmladších bojovníkov, ktorého poznáme, je Younes Abaaout, ktorému bolo trinásť, keď opustil Belgicko a pridal sa k Islamskému štátu." Chlapec sa nechal vyfotiť s kalašnikovom v ruke, ako ukazuje na nebo rovnako ako bojovníci IS.

Zdroj: Internet

BRATISLAVA/novinky.cz, Daily Mail

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.