Západné mocnosti vyzvali Rusko na deeskaláciu napätia v spojitosti s Ukrajinou

Rusko údajne plánuje v nasledujúcich mesiacoch inváziu na Ukrajinu.
Zdroj: TASR/Satellite image ©2021 Maxar Technologies via AP

Lídri zároveň vyjadrili svoj záväzok konať v záujme zachovania mieru a bezpečnosti v Európe, uviedla kancelária francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona.

Lídri Francúzska, Nemecka, Talianska, Británie a Spojených štátov počas pondelkového telefonického rozhovoru vyjadrili svoju podporu suverenite a územnej celistvosti Ukrajiny. Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na Elyzejský palác.

Lídri zároveň "vyjadrili svoj záväzok konať v záujme zachovania mieru a bezpečnosti v Európe", uviedla kancelária francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona. Pätica lídrov podľa Elyzejského paláca takisto zdôraznila, že je potrebné, aby sa Rusko znovu zapojilo do rokovaní s Ukrajinou v rámci normandského formátu pod záštitou Francúzska a Nemecka.

Hovorca britského premiéra Borisa Johnsona podľa agentúry Reuters uviedol, že Johnson v pondelok večer telefonicky hovoril o Ukrajine s americkým prezidentom Joeom Bidenom, talianskym premiérom Mariom Draghim, francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom a nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou.

„Lídri vyzvali Rusko, aby znížilo napätie a opätovne potvrdili svoju neochvejnú podporu územnej celistvosti Ukrajiny,“ uviedol hovorca. Biely dom po rozhovoroch Bidena s európskymi lídrami vo vyhlásení uviedol, že predstavitelia "vyzvali Rusko na deeskaláciu napätia a súhlasili s tým, že diplomacia... je jediný spôsob, ako vyriešiť konflikt v Donbase".

Biden a ruský prezident Vladimir Putin v utorok absolvujú summit prostredníctvom videokonferencie, počas ktorého budú hovoriť okrem iného aj o napätí v súvislosti s Ukrajinou. Medzitým nemenovaný vysokopostavený predstaviteľ USA uviedol, že Washington dá "pozitívnu odpoveď" na potenciálnu žiadosť spojencov o posilnenie svojej vojenskej prítomnosti vo východnej Európe v prípade ruského útoku na Ukrajinu.

Washington a Kyjev obviňujú Rusko z toho, že v blízkosti ukrajinských hraníc nahromadilo desaťtisíce vojakov a v nasledujúcich mesiacoch plánuje inváziu na Ukrajinu. Rusko však tieto tvrdenia odmieta.

PARÍŽ/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti