USA budú diplomaticky bojkotovať olympijské hry 2022 v Pekingu

Blížia sa olympijské hry 2022 v Pekingu
Blížia sa olympijské hry 2022 v Pekingu Zdroj: TASR/AP

Čína čelí dlhodobo kritike pre porušovanie ľudských práv.

Medzinárodný olympijský výbor (MOV) rešpektuje rozhodnutie amerických úradov bojkotovať nadchádzajúce zimné olympijské hry v Pekingu. USA v pondelok oznámili, že na ZOH 2022 nevyšlú žiadnych predstaviteľov vlády. Má ísť o diplomatický bojkot športového sviatku, ktorý sa uskutoční od 4. do 20. februára.

Dôvodom bojkotu, ktorý však nezabráni účasti športovcov USA, je porušovanie ľudských práv v Číne. „Bidenova administratíva nevyšle žiadne diplomatické alebo oficiálne zastúpenie na zimné olympijské a paralympijské hry 2022 v Pekingu vzhľadom na pokračujúcu genocídu a zločiny voči ľudskosti v Sin-ťiangu v Čínskej ľudovej republike a ďalšie porušovanie ľudských práv. Športovci v tíme USA majú našu plnú podporu," uviedla podľa agentúry AFP hovorkyňa Bieleho domu Jen Psakiová. Podľa jej slov budú amerických športovcov podporovať z domova.

Čína čelí dlhodobo kritike pre porušovanie ľudských práv a americkí predstavitelia vyhlásili, že považujú kroky jej vlády namierené voči Ujgurom a príslušníkom ďalších prevažne moslimských menšín v oblasti Sin-ťiang na západe krajiny za genocídu a zločiny proti ľudskosti. Množstvo ľudskoprávnych organizácií vyzvalo aj na úplný bojkot hier v Pekingu.

WASHINGTON/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Peking

Dôležité udalosti