Poľskom otriasa škandál: Bábätko bolo odsúdené na smrť, nemocnica napriek tomu potrat zamietla

Ilustračná snímka.
Zdroj: Profimedia.sk

Chaos okolo nariadenia podľa poľských médií zašiel až tak ďaleko, že lekári sa boja rozhodnúť o potrate aj v prípade, keď je ohrozený život matky.

Poľskom otriasol prípad 26-ročnej Agaty, ktorej nemocnica v Bialystoku odoprela interrupciu aj napriek tomu, že plod mal podľa vyšetrení nevyliečiteľnú, smrteľnú poruchu. Žena sa po diagnóze psychicky zrútila a prepadla depresiám. Informuje o tom portál denníka Gazeta Wyborcza .

Fakultná nemocnica odmietla vykonať interrupciu s odvolaním sa na verdikt ústavného súdu, ktorý vlani takéto zákroky prakticky postavil mimo zákon. V nemocniciach odvtedy pre nejasnosti okolo interpretácie nariadení zavládol strach. Lekári majú obavy, že po rozhodnutí o prerušení tehotenstva prídu o prácu a budú čeliť trestnému stíhaniu.

Spomenutej žene v ťažkej situácii už pomohla mimovládna organizácia Federácia pre vec žien a plánovania rodiny. Agáta podstúpila interrupciu v inom meste a už je doma. Fyzicky sa cíti v poriadku, no potrebuje psychickú podporu, píše Gazeta Wyborcza.

Spomínaná mimovládna organizácia teraz začala právnu bitku proti nemocnici v Bialystoku. Po sťažnosti u ochrancu práv pacientov bude nasledovať súdna žaloba.

Nemocnica svoje rozhodnutie odôvodnila prinajmenšom zvláštne. V písomnom potvrdení sa odvolala na názor právnikov blízkych katolíckej cirkvi, že depresia nemôže byť dôvodom na povolenie potratu. V stanovisku pritom úplne opomenuli podstatný fakt, že dieťa, ktorému sa nevyvinuli lebkové kosti, je odsúdené na smrť, aj keby sa mu podarilo prežiť samotný pôrod.

Tehotenstvo je možné teraz v Poľsku legálne ukončiť iba vtedy, keď je dôsledkom znásilnenia či incestu, alebo keď ohrozuje život matky. Až do nálezu ústavného súdu boli potraty povolené aj v prípade, keď prenatálne vyšetrenia ukázali nezvratné poškodenie plodu. Ústavný súd, v ktorom dominujú sudcovia dosadení vládnou stranou Právo a spravodlivosť (PiS) rozhodol, že táto výnimka nie je v súlade s ústavou.

Poškodenie plodu pritom dovtedy bolo najčastejším dôvodom pre legálne interrupcie. Ročne to využilo takmer tisíc žien. Chaos okolo nariadenia podľa poľských médií zašiel až tak ďaleko, že lekári sa boja rozhodnúť o potrate aj v prípade, keď je ohrozený život matky.

„Lekári sa obávajú, že trestná zodpovednosť závisí na subjektívnom hodnotení prokurátora, súdnych znalcov a súdu. Ešte pred rokom bol pritom postoj nemocníc jednoznačný," uviedol riaditeľ nemocnice v Bialystoku Jan Kochanowicz..

BIALYSTOK/kc

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Poľsko

Dôležité udalosti