Hrozí jej, že zvyšok života strávi vo väzení. Zdravotníčku obvinili z falšovania očkovacích certifikátov

Ilustračná snímka.
Zdroj: shutterstock/photobyphotoboy

Žena vytrvalo tvrdí, že k vakcinačným certifikátom nemá prístup a preto ich nemohla sfalšovať.

Zdravotná sestra Tammy McDonaldová z amerického štátu Južná Karolína počas pandémie vydávala falošné očkovacie certifikáty na vakcínu proti COVID-19 ľuďom, ktorí na očkovaní vôbec neboli. Zdravotnej sestre teraz hrozí až 35-ročný trest vo väzení, informoval portál televízie NBC News.

McDonaldová žije v meste Columbia, kde pôsobí ako riaditeľka nemenovaného opatrovateľského a rehabilitačného centra. To sa zapojilo do vakcinačného programu, počas ktorého údajne zdravotná sestra falšovala vakcinačné certifikáty. Podľa výpovedí vystavila najmenej dve nepravé potvrdenia, jedno v júni a ďalšie v júli. Okrem podvodu čelí aj obvineniu z krivej výpovede. Iba za tento samotný prehrešok jej hrozí 5 rokov za mrežami.

Vyšetrovatelia poukázali na to, že nejde o ojedinelý prípad. V Spojených štátoch podľa ich slov rýchlo rastie čierny trh s vakcinačnými certifikátmi. Za každé sfalšované potvrdenie pritom hrozí 15-ročný trest. Ďalších

Zdravotníčku vypočúvali zástupcovia ministerstva zdravotníctva aj FBI. Podľa všetkého klamala v obidvoch prípadoch. McDonaldová trvá na svojej nevine. Vytrvalo tvrdí, že nemá prístup k vakcinačným certifikátom a preto ich nemohla sfalšovať.

„Zapojenie sa do takejto nelegálnej činnosti podkopáva boj s pandémiou," uviedol pre NBC News zástupca ministerstva spravodlivosti (DOJ) Rhett DeHart. Ministerstvo upozornilo, že čierny trh s certifikátmi sa rozbehol, keď americké firmy začali od zamestnancov vyžadovať potvrdenie o očkovaní.

Podobný prípad DOJ riešilo napríklad v Marylande, kde istý Amar Shabazz (32) predával očkovacie certifikáty za 75 dolárov (67 eur pozn. red.). Podľa vyšetrovateľov ich stihol predať  takmer 600, obchodoval najmä cez Facebook. S falošným certifikátom prichytili napríklad aj elitného hráča amerického futbalu Antonia Browna.


COLUMBIA/kc

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Krimi

Dôležité udalosti