V poľsko-bieloruskom pohraničí našli mŕtvolu muža

Migranti na bielorusko-poľskej hranici
Migranti na bielorusko-poľskej hranici Zdroj: TASR/AP

Pri ňom sa nachádzal batoh a nigérijský pas.

Poľskí vojaci našli v lese blízko bieloruských hraníc mŕtve telo muža. Pri ňom sa nachádzal batoh a nigérijský pas, informovala v stredu agentúra AFP. "Telo našli včera (v utorok) v lese neďaleko obce Olchówka", uviedla miestna polícia na sociálnej sieti Twitter.

Príslušníci pohraničnej stráže tiež informovali, že skupine 35 migrantov sa v noci na stredu za pomocou bieloruskej armády podarilo vynútiť si prechod do Poľska. Všetci migranti však boli zadržaní a poslaní späť.

Odkedy sa v lete vo väčšej miere začali nelegálni migranti z Blízkeho východu a Afriky pokúšať o prekročenie hranice z Bieloruska do Poľska, našli sa v pohraničí telá asi tucta migrantov, dodala AFP.

Humanitárne organizácie varujú, že počet obetí môže byť ešte vyšší, pričom upozorňujú, že momentálne poveternostné podmienky a neznalosť močaristého terénu spôsobujú, že prechody cez hranicu - mimo oficiálnych hraničných priechodov - môžu byť obzvlášť nebezpečné.

Západ obviňuje Bielorusko zo zinscenovania krízy na hranici s Poľskom v snahe vyvinúť tlak na EÚ, ktorá na režim v Minsku uvalila sankcie za represie voči opozícii a nezávislým médiám. Bielorusko argumentáciu Bruselu odmieta a vyzýva EÚ, aby migrantov prijala.

VARŠAVA/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Poľsko

Dôležité udalosti

Krátka správa

Premiér Saska žiada pre migráciu kontroly na hraniciach s Poľskom a ČR.

Premiér východonemeckej spolkovej krajiny Sasko Michael Kretschmer vyzval na zavedenie kontrol na hraniciach s Poľskom a Českou republikou, aby sa obmedzil prílev migrantov. Nemecký Spolkový úrad pre migráciu a utečencov (BAMF) koncom augusta zaregistroval vyše 204.000 žiadostí o azyl. V porovnaní s rovnakým obdobím v minulom roku to je 77-percentný nárast. (TASR)

Krátka správa

Česká BIS odhalila agenta, ktorý šíril ruskú propagandu o vojne na Ukrajine.

Česká Bezpečnostná informačná služba (BIS) odhalila ruského agenta, ktorý v ČR zaisťoval šírenie ruskej propagandy o vojne na Ukrajine a využíval na to aj známe osobnosti. Na konferencii o dezinformáciách a hybridných hrozbách v Poslaneckej snemovni českého parlamentu to uviedol šéf BIS Michal Koudelka. BIS sa podľa slov Koudelku podarilo odhaliť, že jeden z dlhodobých ruských vplyvových agentov v Českej republike rozdal úplatky v hodnote niekoľkých tisíc eur za šírenie ruskej propagandy. (TASR)

Krátka správa

Francúzsko stiahne z Nigeru svojich vojakov i veľvyslanca.

Francúzsko do konca tohto roka stiahne svojich vojakov z Nigeru a ukončí vojenskú spoluprácu s touto africkou krajinou, kde prezidentská garda koncom júla zvrhla demokraticky zvolenú hlavu štátu Mohameda Bazouma. V nedeľu to oznámil francúzsky prezident Emmanuel Macron. Do vlasti sa vráti aj francúzsky veľvyslanec Sylvain Itté, povedal Macron. Pučisti požadovali jeho odchod už koncom augusta, čo Paríž odmietol. Režim v Nigeri oznámenie o stiahnutí francúzskych vojakov privítal a označil ho za "nový krok k suverenite" krajiny. (TASR)