V Česku bojujú s prívalom snehu: Hlásia najmenej 50 nehôd, kolóny a prvých zranených

Snehová kalamita na východe Česka
Snehová kalamita na východe Česka Zdroj: HZS Jihomoravského kraje

Na východe krajiny vyhlásili vysoký stupeň nebezpečenstva.

Západnú časť Českej republiky, podobne ako na Slovensku, zasypal sneh. Meteorológovia vydali pre Jihomoravský a Zlínsky kraj výstrahu vysokého stupňa nebezpečenstva. Napadnúť môže miestami až 25 centimetrov nového snehu.

Pár kilometrov za slovenskými hranicami nastala už kalamitná situácia. Sneh komplikuje dopravu. Iba po prvých dvoch hodinách od začiatku sneženia nahlásili polícii a hasičom najmenej 50 dopravných nehôd. Na juhu sa tvoria rozsiahle kolóny a záchranári evidujú aj prvých zranených. V okrese Louny havarovali naraz štyri autá a dvaja ľudia utrpeli zranenia, píše portál tn.cz.

Od ranních hodin se začaly navyšovat počty dopravních nehod, ke kterým naše jednotky vyjížděly. V odpoledních hodinách...

Uverejnil používateľ HZS Jihomoravského kraje Štvrtok 9. decembra 2021

Problémy hlási Praha aj Brno. Sneženie spomaľuje dopravu a cestujúci musia počítať s meškaním od 30 minút a viac. Nehoda dodávky zablokovala diaľnicu D3 v smere z Českých Budějovíc na Prahu. Aj tu sa zranili dvaja ľudia.

Na niektorých miestach už napadlo prvých 10 centimetrov snehu. V teréne zasahuje približne 170 vozidiel Správy a údržby ciest Juhočeského kraja. Očakáva sa sneženie v priebehu celého dňa.

Sneženie sa má postupne presúvať z juhu na sever Čiech. Výdatné sneženie sa očakáva aj v Moravskosliezskom kraji. Sneh je mokrý a ťažký a môže predstavovať potencionálne nebezpečenstvo. Hrozí lámanie konárov stromov.

Husto sneží aj v Rakúsku, Maďarsku a na západe Slovenska.

V Rakúsku pre sneženie havaroval autobus

Rozsiahla snehová pokrývka v celom Rakúsku viedla vo štvrtok k početným dopravným nehodám. Deväť ľudí utrpelo zranenia po tom, čo vo viedenskom obvode Donaustadt autobus narazil v dôsledku šmyku do stĺpu. Informovala o tom agentúra APA.

K nehode došlo podľa slov hovorcu viedenských hasičov Geralda Schimpfa okolo 06.00 h v mestskej štvrti Hirschstetten. Jeden z pasažierov utrpel ťažké zranenia.

V rakúskej metropole Viedeň napadlo desať centimetrov snehu – naposledy tam takéto množstvo počas decembra zaznamenali pred 11 rokmi. Do večera sa očakáva, že napadne 15 centimetrov snehu. V neustálom nasadení je vyše 300 vozidiel na odhŕňanie snehu a viac ako 1400 pracovníkov, píše na svojej webstránke stanica ORF.

Sneženie spôsobuje v Maďarsku problémy na cestách i na hraniciach

V Maďarsku vo štvrtok dopoludnia intenzívne snežilo v Rábsko-mošonsko-šopronskej, Vašskej a Zalianskej župe. V regiónoch Stredného a Severného Zadunajska a v Šomodskej župe sa sneženie zmenilo na mrznúci dážď, informoval verejnoprávnu televíznu stanicu M1 hovorca Maďarskej správy ciest (MKN) Norbert Pécsi.

Na šmykľavých cestách došlo k nehodám najmä vo Vašskej župe, podľa MKN tam preto treba rátať s dopravnými obmedzeniami.

Pre husté sneženie uzatvorili pre nákladnú dopravu maďarsko-slovinské hraničné priechody pri Rédicsi a Toronyszentmiklósi, oznámila polícia Zalianskej župy.


PRAHA/jh

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Kalamita

Dôležité udalosti