Nemecko chce prijať 25-tisíc Afgancov, ktorí sa v krajine necítili bezpečne

Humanitárna kríza v Afganistane
Humanitárna kríza v Afganistane Zdroj: Profimedia

Západné krajiny evakuovali z Afganistanu v auguste narýchlo zorganizovanými letmi vyše 120 000 Afgancov.

Nemecko prisľúbilo, že prijme 25 000 Afgancov, ktorí sú po prevzatí moci hnutím Taliban považovaní za najviac ohrozených. Členské štáty Európskej únie majú dovedna prijať zhruba 40 000 takýchto ľudí. Vyplýva to z listu eurokomisárky pre vnútorné záležitosti Ylvy Johanssonovej, do ktorého mala v piatok možnosť nahliadnuť agentúra Reuters.

Johanssonová v zmienenom liste vyzvala členské štáty Únie, aby ohľadom prijatia utečencov splnili do konca roka 2022 všetky svoje prísľuby. „Zraniteľné osoby a utečenci v ohrození (života) čakajú na svoj odchod z krajiny, aby mohli v bezpečí a s dôstojnosťou začať nový život," uviedla.

Nemecko v súlade s informáciami v zmienenom liste prijme 25 000 Afgancov, zatiaľ čo Holandsko 3100, Francúzsko a Španielsko každé po 2500 a Švédsko 2000.

Západné krajiny evakuovali z Afganistanu v auguste narýchlo zorganizovanými letmi vyše 120 000 Afgancov. K evakuáciám došlo bezprostredne po prevzatí moci v krajine Talibanom a chaotickom odsune amerických vojakov, ktorým sa zakončila dvadsaťročná vojenská misia USA v tejto krajine.

V Afganistane však po odchode vojakov ostali tisíce Afgancov, ľudskoprávnych aktivistov, žurnalistov či zamestnancov predošlej vlády, ktorí sa v súčasnosti - po prevzatí moci Talibanom - obávajú o svoj život.

Nemecko prijalo v roku 2015 - na vrchole utečeneckej krízy - takmer 900 000 utečencov pochádzajúcich prevažne z krajín ako Sýria, Afganistan či Irak.

BERLÍN/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Nemecko

Dôležité udalosti