Najťažšie rozhodnutie v živote: Zúfalá Afganka musela predať jedno z dvojičiek, aby druhé uživila

Žena z Afganistanu musela predať svoje dieťa
Žena z Afganistanu musela predať svoje dieťa Zdroj: SBSNews/YouTube.com

Milión detí nemusí tohtoročnú zimu v Afganistane prežiť.

Afganistan je od septembra opäť v rukách hnutia Taliban. Väčšina obyvateľov, ktorá zostala v krajine žiť, trpí biedou. Afganistan čelí obrovskej ekonomickej a humanitárnej kríze. Odhaduje sa, že túto zimu môže zomrieť viac ľudí, ako za dvadsať rokov vojny dokopy.

Už v októbri trpela podľa údajov OSN polovica populácie (19 miliónov ľudí) nedostatkom jedla a až sedem miliónov ľudí je na pokraji hladomoru. Rodiny sa musia uchyľovať k predaju svojich detí, aby prežili. Odhaduje sa, že tri milióny afganských detí sú už teraz podvyživené a asi milión z nich zrejme zimu neprežije.

Pred najťažším rozhodnutím v živote stála 40-ročná žena z provincie Džúzdžán. Musela predať jedno zo svojich nedávno narodených dvojčiat, aby to druhé a ďalších sedem detí prežilo najbližšie mesiace, uvádza Daily Mail.


Dieťa predala rodine, ktorá nemôže mať deti. Dostala za neho 104 dolárov. To im vystačí na jedlo na šesť mesiacov.

Rodina sa ocitla vo veľmi ťažkej situácii. Najskôr museli opustiť svoju farmu pre hrozné sucho a presťahovať sa do mesta. Potom Taliban prevzal moc a krajina sa ocitla v ekonomickej kríze, ktorá zasiahla aj ich. Jej muž s najstaršími deťmi nedokážu rodinu uživiť. Pracujú ako robotníci, ale pre nedostatok roboty odrobia v priemere jeden deň za týždeň a mzda je iba jeden dolár na deň. To stačí na dva dni jedla.

Neustále plačúce hladné deti im nedali spávať. Predaj jedného z dvojčiat najskôr odmietli, ale nakoniec nemali inú možnosť. Bezdetná rodina si vybrala chlapca a dievčatko zostalo s rodičmi.

Za peniaze nakúpili najnutnejšie potraviny. „Nemôžeme si dovoliť kúpiť napríklad mäso. Nejedli sme ho asi tri mesiace. Pre deti robím hlavne chlieb, ale aj to nie pravidelne,“ prezradila. Obrátila sa aj na humanitárne organizácie, ktoré ešte v krajine pôsobia. Tie však rodinám rozdávajú najmä oblečenie, topánky, lieky, potreby do domácnosti a podobne.

Afganský štát pod vplyvom ekonomických sankcií kolabuje

Afganský štát za režimu hnutia Taliban kolabuje pod vplyvom ekonomických sankcií. Po získaní moci Talibanom zareagovali krajiny z celého sveta tak, že zmrazili afganský štátny majetok, zastavili podporu a poskytujú len obmedzenú pomoc na humanitárne účely. Výsledkom je, že zamestnanci vlády nedostávajú plat, základné služby sa neposkytujú a finančný sektor je ochromený.

Je nepravdepodobné, že finančné tresty donútia Taliban konať inak, ale škodia tým najzraniteľnejším ľuďom. Posielať iba núdzovú humanitárnu pomoc nestačí. Afganistanu to nepomôže, keďže už vyše štyri desaťročia trpí vojnou, vysvetľuje expertná skupina zameriavajúca sa na celosvetové krízy.

V súčasnosti väčšina štátnych nemocníc v krajine čelí nedostatku liekov a ďalších základných potrieb. Učiteľom v školách nezaplatili celé mesiace a afganskému krehkému bankovému systému chýba dostatok peňažnej hotovosti na to, aby mohol fungovať.

KÁBUL/jh

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Afganistan

Dôležité udalosti